Instagram'dan sonra Facebook da beğeni sayılarını gizleyecek

Facebook'un Android uygulamasında Beğeni sayılarını gizleme özelliğini test ettiği keşfedildi.
Instagram'dan sonra Facebook da beğeni sayılarını gizleyecek

Bir süre önce Instagram'ın platformdaki beğeni sayılarını gizlemek üzere harekete geçtiğini sizlere aktarmıştık. Instagram'ın ana şirketi Facebook da platformundan beğenileri kaldırmayı test etmeye hazırlandığını açıkladı.

Uygulamalarda gizli özellikleri keşfetmesiyle tanınan Jane Manchun Wong, Facebook'un da Android uygulamasında Beğeni sayılarını gizleme özelliğini test ettiğini buldu. Facebook ise Beğeni sayılarını platformdan kaldırmayı test etmeye hazırlandıklarını doğruladı.

Kullanıcıların kendilerini başkalarıyla karşılaştırmasının önüne geçmek için ortaya konan bu yöntemin, şu anda Instagram'da 7 farklı ülkede test edildiğini hatırlatalım. Ancak Facebook, hem kendi platformundaki hem de Instagram'daki test süreci ile ilgili detayları paylaşmayı tercih etmiyor.

Yine de Facebook'un tıpkı Instagram'da olduğu gibi kademeli bir test süreci yürüteceğini söyleyebiliriz. Nisan ayında Kanada'da test sürümünü başlatan Instagram, Temmuz ayında Breziya, Avustralya, Yeni Zelanda, İtalya, İrlanda ve Japonya'da test sürümünü yayına almıştı

Facebook, Instagram'da test etmeye başladığı bu yeni özelliği kendi platformuna ekleyerek, kullanıcılarını sosyal ağlardaki olumsuz etkilerden korumaya çalışıyor olabiliyor. Şirket, daha önce de  kullanıcıların kendilerini iyi hissetmesi adına Hareketlerin özelliğini her iki platformda da yayına alarak, sosyal ağda geçirilen vaktin gözlemlenebilmesini sağlamıştı. 

Öte yandan sosyal ağ devi Facebook'un bu konuda yalnız olmadığını belirtelim. Zira birçok sosyal ağ özellikle gençlerin kendilerini kötü hissetmesinin, olumsuz içeriklere kolayca erişmesinin ve intihar içerikleri yayınlamasının önüne geçmeye çalışıyor. Örneğin, Twitter, geçtiğimiz aylarda retweet sayılarını ikinci bir dokunuşun ardına gizlemeyi test etmeye başladı. Her ne kadar Instagram ile rekabette geride kalmış olsa da ABD'li gençlerin gözdesi olan Snapchat'in ise hiçbir şekilde beğeni ve takip sayısını göstermediğini belirtmekte fayda var. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.