Instagram, "beğeni" sayısını arayüzden kaldırmaya hazırlanıyor
Dijital

Instagram, "beğeni" sayısını arayüzden kaldırmaya hazırlanıyor

  • Uygulamasından beğeni sayılarını kaldırmayı test eden Instagram, bu küçük tasarım değişikliği ile platformu "beğeni" kaygısından arındırabilir.

Bir süredir kullanım süresi gibi kullanıcı sağlığını düşünen araçlar geliştiren Instagram, bu kapsamda uygulamasından beğeni sayılarını kaldırmayı test ediyor. Şirket, küçük bir tasarım değişikliği ile platformu "beğeni" kaygısından arındırmayı hedefliyor. Şirketin bu yeni tasarımla ilgili açıklaması ise şu şekilde:

Takipçilerinizin ne paylaştığınızla ilgilenmesini istiyoruz, paylaşımlarınızın ne kadar beğeni aldığıyla değil. Bu test boyunca gönderilerin toplam beğeniyi yalnızca bir gönderiyi paylaşan olan kişi görecektir.

Beğeni sayılarının gizlenmesi, kullanıcıların sürü psikolojisine kapılarak sadece binlerce beğeni alan içerikleri beğenmesinin önüne geçerken platformu da içerik odaklı bir yapıya dönüştürebilir. Aynı şekilde uygulama içinde süregelen rekabet ortamını da ortadan kaldıracak olan bu yeni tasarım, kullanıcıların kendilerini arkadaşlarıyla, ınfluencerlarla ya da bir ünlüyle karşılaştırmasını da engelleyebilir.

Beğeni odağının geri plana atılmasıyla içerik üreticilerinin, halihazırda beğeni getirdiği kantılanan birbirine benzer içerikler üretmekten vazgeçmesi de olası. Böylece platformun içerik çeşitliliğinde de artış görülmesi mümkün. 

Test aşamasındaki bu yeni tasarım, daha önce de gizli özellikleri ortaya çıkarmasıyla ünlenen Jane Manch'un Wong tarafından keşfedildi. Instagram'ın Android uygulamasının kodunda bu tasarım değişikliğini fark eden Wong, özelliğin ekran görüntülerini almayı ihmal etmedi. 

Ekran görüntülerinde Instagram'ın ana sayfada paylaşılan gönderilerinde beğeni sayısının olmadığı görülüyor. Yine de gönderiyi arkadaşlarınızdan kimlerin beğendiğini görebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra teste tabi olan kullanıcılar, beğeni sayılarının yalnızca kendileri tarafından görüldüğüne dair Instagram tarafından bilgilendiriliyor. 

Bir Instagram yetkilisi, bu yeni tasarımın şirket içinde test edildiğini ve kullanıcılara açılmadığını dile getirdi: 

Şu anda bunu test etmiyoruz, ancak Instagram içindeki baskıyı azaltmanın yeni yollarını araştırmak her zaman üzerinde düşündüğümüz bir şey.

Bu açıklamaya rağmen şimdiye kadar buna benzer şekilde test süreçlerine tabi tutulmuş video arama ve müzik etiketleri gibi özelliklerin yayına alındığını hatırlatalım. Bu arada Wong'un bu keşfinden önce birçok yeni özellikle karşılaştığını da hatırlatalım. Bu özellikler arasında Direct video aramaları için AR filtreleri, karaoke için şarkı sözleri, ana sayfa gönderileri için emoji ifadeleri ve alışveriş için bir alışveriş sepeti yer alıyor. 

Sosyal ağlar toplumu değiştiren araçlar olarak öne çıkarken, platformlarında yaptıkları olumlu gelişmeler ile kullanıcı algısını yeniden konumlandırmayı hedefliyor. Birçok sosyal ağ özellikle gençlerin kendilerini kötü hissetmesinin, olumuz içeriklere kolayca erişmesinin ve intihar içerikleri yayınlamasının önüne geçmeye çalışıyor.

Hatırlarsanız Systrom 2016'da beğeni baskısını platformdan kaldırmak için Hikayeleri yayına aldıklarını ifade etmişti. Twitter ise geçtiğimiz aylarda retweet sayılarını ikinci bir dokunuşun ardına gizlemeyi test etmeye başladı. Bu noktada gençleri hızlıca yakalayan Snapchat'İn hiçbir şekilde beğeni ve takip sayısını göstermediğini hatırlatalım. 

Yorumlar (2)
  1. Instagram ın bittiği gün o gündür işte.

    Bir çok kişi para karşılığında beğeni toplamaya çalışırken bu da nerden çıktı.

    O zaman şöyle bir plan ortaya çıkar; önce paylaşılır, sonra beğeni sayısı kısmı için ekran görüntüsü tekrar paylaşılır :)

    Bunu yapacak görgüsüzlük çok kişide var :(

    1. Üzgünüm ama instagram bitmez. Facebook zaman tünelini ilk getirdiğinde herkes yaygara koparmıştı hatta bazıları eski versiyonu kullanabilmek için eklentiler kullanıyorlardı. İnsan bilinçaltı genellikle değişikliğe kapalıdır bulunduğu ve alışmış olduğu yeri terketmek istemez orayı güvenli bulur. Olacak şey şu instagram yapmak istediği değişiklikleri yapacak siz buna zamanla alışacaksınız sonra yeni bir değişiklik daha duyurduğunda aaaaa yine mi diyeceksiniz. İnstagram ilk çıktığı gün nasıldı şimdi nasıl. Bakış açınızı değiştirin rahat edin.