Google Fotoğraflar uygulaması fotoğraflardaki metinlerde arama yapmanızı sağlıyor

OCR tekniğinden faydalanan iki yeni özellik sayesinde Google Fotoğraflar'daki ekran görüntüsü ve fotoğraflar üzerinde metin araması yapılabilecek ve bulunan kopyala-yapıştır ile not, doküman ya da form formatına dönüştürülebilecek.
Google Fotoğraflar uygulaması fotoğraflardaki metinlerde arama yapmanızı sağlıyor

Google paylaştığı bir tweet ile Google Fotoğraflar'a eklediği ilgi çekici bir özelliği duyurdu. Lens platformuna yeni yapay zeka özellikleri eklemek üzere çalışmalarına devam eden şirket, kullanıcıların Google Fotoğraflar'da ekran görüntüsü ve fotoğraflar üzerinde metin araması yapmasını sağlayacak.Aratılan metin bulunduğunda ise kopyalanarak not, doküman ya da forma yapıştırılabilecek.

Google Fotoğraflarda yerini almaya hazırlanan bu iki yeni özelliğin Optik Karakter Tanıma (OCR) tekniğinden güç aldığını belirtelim.  Bunun yanı sıra Kopyala-yapıştır seçeneği  Lens'in fotoğraflarda bulunan metinleri anlama ve görselden çekip çıkarma yeteneğinden faydalanıyor. Lens'in bu yeteneği, ekran görüntülerinde, fotoğraftaki fiziksel bir tabela ya da dokümandaki metinleri kolayca tanıyabiliyor. 

Şimdilik bazı android kullancılarına açık olan bu yeni özellik, henüz kendini iOS'ta aktif olarak göstermiş değil. Google Fotoğraflar'ı web'de kullananlar ise hali hazırda metin arama özelliğinden yararlanıyor olabilir. 

Günlük kullanımda oturduğunuz cafenin Wi-Fi şifresini almaktan, toplantı ya da ders notlarını kolayca yeni bir belgeye dönüştürmeye kadar birçok alanda kullanılabilecek olan bu özellik, bana kalırsa metin arama özelliğiyle kendini bir üst seviyeye taşıyor. Zira bu durum, Google’ın tüm fotoğraf koleksiyonunuzda otomatik olarak Optik Karakter Tanıma tekniğini gerçekleştirdiğini gösteriyor.

Özelliği hafta başında fark ederek takipçileriyle paylaşan yatırımcı Hunter Walk ürünün kullanım adımlarını da basitçe tarif etti. Bunun üzerine Google, Walk'a cevaben ürünün bu aydan itibaren yayına aldıklarını açıkladı. 

Google Fotoğraflar uygulamasındaki bu yeni özellik aslında ilk olarak Google I/O 2017 etkinliğinde açıklanmıştı. 2017'den bu yana Google Lens, menüdeki ürünleri webde arama, bir kartvizitten iletişim numaralarını kopyalayarak rehberinize ekleme gibi özellikler kazandı. Bu yeni özellikle birlikte Optik Karakter Tanıma tekniğinin kullanıcıların günlük hayatına ve kullanım alışkanlıklarına kolayca entegre olacağını söylemek mümkün.   

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.