Google Lens uygulaması aracılığıyla kameralar akıllanıyor

Google Lens uygulaması aracılığıyla kameralar akıllanıyor

Google'ın geliştirici etkinliği Google I/O 2017'de tanıttığı yeni uygulamalarından birisi de Google Lens oldu. Bizzat Google' CEO'su Sundar Pichai tarafından tanıtılan Google Lens uygulaması aracılığıyla telefon kameranız, kadraja giren tüm öğeleri işleyebilen bir platforma bürünüyor.

Gelişen kamera teknolojileri, görüntü işleme ve görün algılama teknolojilerinin bir yansıması olan Google Lens sayesinde artık kameranız sadece bir kamera olmaktan çıkıyor. Anlık görüntüyü fotoğraflamanızı değil, görüntü içerisindeki pek çok bilgiyi de size veren bir platforma dönüşüyor.

Örnek vermek gerekirse, kameranızı sokaktaki bir restoranın tabelasına çevirdiğinizde o restoran ile ilgili bilgileri, puanları, diğer kişilerin yorumlarını okuyabiliyor, fiyatları hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Google Lens uygulamasıyla çektiğiniz bir çiçek fotoğrafı sonrasında o çiçeğin hangi türde bir çiçek olduğunu Google sizin için bulabiliyor.

Bu teknolojiler her ne kadar kulağa çağın ötesinde geliyor olsa da, Google'ın geliştirdiği bu teknolojiler hayatımıza hızlı bir giriş yapacak. Google'ın halen en büyük gelir kalemlerinden birisi olan arama motoru reklamcılığı da muhtemelen değişen alışkanlıklarla birlikte bu tarz platformlara da kayacak.

Google, Google Lens'in kesin çıkış tarihi ile ilgili bir açıklama yapmamış olsa da, yetkililer Google Lens'in "çok yakında" indirilebilir hale geleceğini aktardı. Tahminlerimize göre Google Lens bu yıl içerisinde çokta kullanmaya başlayacağımız bir uygulama olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.