Apple, Intel'in 5G mobil modem birimini 1 milyar dolara satın aldı

Intel ve Apple tarafından yapılan açıklamaya göre iki şirket arasında anlaşma sağlandı ve Intel'in 5G modem birimini 1 milyar dolar karşılığında Apple'a satıldı. 
Apple, Intel'in 5G mobil modem birimini 1 milyar dolara satın aldı

Apple'ın işlemci üreticisi Intel'in 5G modem birimini 1 milyar dolara satın almaya hazırlandığını sizlere geçtiğimiz günlerde aktarmıştık. Bugün Intel ve Apple tarafından yapılan açıklamaya göre iki şirket arasında anlaşma sağlandı ve Intel'in 5G modem birimini 1 milyar dolar karşılığında Apple'a satıldı. 

iPhone modelleri için daha hızlı 5G modem teknolojileri geliştirmek için Intel'in 5G modem birimini satın alan Apple, anlaşma ile birlikte Intel'in 2 bin 200 kişilik ekibini de şirketine dahil edecek. Söz konusu anlaşmanın 2019 yılının 4. çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. 

Intel'in 5G modem biriminin patentlerine ve ekipmanlarına da sahip olacak olan Apple, analistlere göre önümüzdeki yıl 5G destekli iPhone modelleri ile karşımıza çıkacak. Intel'in tamamen modem işinden çıkmadığını da belirtelim. Mobil cihazlar için modem üreten birimini Apple'a satan Intel, bilgisayarlar, nesnelerin interneti cihazları ve otonom sürüş teknolojileri için modem üretmeye devam edecek.

Söz konusu satın alma ile ilgili açıklamalarda bulunan Intel CEO'su Bob Swan, mobil 5G modem birimini Apple'a satmalarının diğer 5G teknolojilerini geliştirmeye odaklanmalarını sağlayacağını dile getirdi. Şu an için iPhone modellerinde Qualcomm tarafından üretilen modemlerin kullanıldığını da ekleyelim.

Anlaşma ile birlikte kendi mobil 5G modem birimine sahip olan Apple, gelecekte kendi modemlerini üreterek Qualcomm ile olan anlaşmasını sonlandıracak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.