Zamlanan IMEI kayıt ücreti 1500 TL oldu!

Resmi Gazete'de yayınlanan bilgilere göre IMEI kayıt ücreti 618 TL'den 1500 TL'ye çıktı.
Zamlanan IMEI kayıt ücreti 1500 TL oldu!

Resmi Gazete'de paylaşılan bilgilere göre yurt dışından getirilen cihazlar için alınan IMEI kayıt ücretine büyük bir zam yapıldı. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında IMEI kayıt ücretinin 170 TL'den 500 TL'ye çıktığını sizlere aktarmıştık. Haziran ayında ise 500 TL'den 618 TL'ye çıkan IMEI kayıt ücreti tekrar büyük bir zam ile karşımıza çıktı. 

Resmi Gazete'de yayınlanan bilgilere göre IMEI kayıt ücreti 618 TL'den 1500 TL'ye çıktı. Kısacası IMEI kayıt ücretine iki katından daha fazla bir zam uygulanmış oldu. Uygulanan zam ile birlikte yurt dışından akıllı telefon getirmek çok daha zor bir hale gelmiş oldu.

Ülkemizdeki akıllı telefon fiyatları vergiler nedeniyle oldukça yüksek. Tam da bu nedenle yurt dışından akıllı telefon getirmek daha uygun fiyatlı bir çözüme oluyordu. Fakat IMEI kayıt ücretininin 1500 TL'ye çıkması ile birlikte yurt dışından akıllı telefon getirmenin bir mantığı da kalmamış gibi görünüyor.

Yurt dışından akıllı telefon getirmeyi zorlaştıran tek kararın bu olmadığını da hatırlatalım. Geçtiğimiz Mayıs ayında yurt dışından akıllı telefon getirme süresi 3 yıla çıktığını ve başkasının pasaportuna IMEI kaydettirme devri sona erdiğini sizlere aktarmıştık. 

IMEI kayıt ücreti hangi durumlarda ödenir?

Ülkemizdeki vergiler nedeniyle akıllı telefon fiyatlarının oldukça yüksek olduğu bir gerçek. Daha ucuza akıllı telefon sahibi olmak isteyen kişiler ise daha uygun fiyatlara yurt dışından telefon satın alıyorlar. Fakat bu telefonları ülkemizde kullanabilmek için bir pasaporta kayıt ettirmek gerekiyor.

IMEI kayıt ücreti ise tam da bu noktada devreye giriyor. Bu kayıt işleminin gerçekleştirilebilmesi için yurt dışından dönüşü 120 günü geçmemiş olan bir pasaport ve IMEI kayıt ücretinin ödenmesi gerekiyor. Eğer bu bu kayıt işlemi gerçekleştirilmezse akıllı telefon 120 gün içinde kullanıma kapatılıyor. Resmi Gazete'de yayınlanan kararı aşağıda bulabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.