292 milyon dolar yatırım alan TransferWise'ın değerlemesi 3,5 milyar dolara yükseldi

Londra merkezli uluslararası para transferi şirketi TransferWise, ikinci yatırım turunda 292 milyon dolar yatırım aldı.
292 milyon dolar yatırım alan TransferWise'ın değerlemesi 3,5 milyar dolara yükseldi

Londra merkezli uluslararası para transferi şirketi TransferWise, 292 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin değerlemesi yeni yatırımla birlikte 3,5 milyar dolara yükseldi. Bunun da TransferWise'ın 2017'nin sonunda 280 milyon dolarlık E Serisi yatırım turunda elde ettiği değerlemenin iki katından fazla olduğunu belirtelim.

TransferWise'ın 292 milyon dolarlık yeni yatırım turunu Lead Edge Capital, Lone Pine Capital ve Vitruvian Partners tarafından yönetildi. Sermaye artışı yerine hisse satışı olan bu turda halihazırda mevcut yatırımcılar Andreessen Horowitz ve Baillie Gifford, TransferWise'daki varlıklarını genişletirken, BlackRock tarafından yönetilen fonlar da dahil oldu. 

TransferWise kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Taavet Hinrikus, 292 milyon doların, mevcut hissedarların ne kadar likidite sağlamaya istekli olduklarının göstergesi olduğunu söyledi. Hinrikus ayrıca, mevcut kurumsal yatırımcıların bu turda varlıklarının artmadığına, Andreessen Horowitz ve Baillie Gifford'un aslında biraz aşağı indiğine dikkat çekti. Tüm bunlara baktığımızda potansiyel TransferWise halka arzının hala çok uzakta olduğunu görebiliyoruz. Zira Hinrikus, şirketin hızla büyüdüğünü ve sermaye konusunda şu anda herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını söylüyor. 

TransferWise şu anda dünya çapında 5 milyon müşteriye hizmet verdiğini ve her ay 4 milyar pound işlem yaptığını söylüyor. Her yıl müşterilere banka ücretlerinde 1 milyar pound tasarruf sağladığını tahmin ediyor. Hizmet şu anda 49 para birimi için kullanılabiliyor. Son olarak TransferWise'ın 12 global ofisinde toplam 1600 kişilik ekibi bulunuyor. Şirket 12 ay içinde 750 kişiyi de işe alacağını söylüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.