Yurt dışı alışverişlerinde uygulanan gümrük muafiyeti sonlandırıldı

22 euronun altında fiyat etiketine sahip olan ürünler için uygulanan vergi muafiyeti kısa zaman içinde kaldırılacak.
Yurt dışı alışverişlerinde uygulanan gümrük muafiyeti sonlandırıldı

2016 yılının Aralık ayında 75 eurodan 30 euroya düşen yurt dışı alışverişlerinde uygulanan vergi muafiyeti, geçtiğimiz yılın Ocak ayında ise 30 eurodan 22 euroya kadar düşmüştü. Mart ayında ise gümrüğe takılmayan ucuz ürünlerden gümrük sunum ücreti ve damga vergisi adı altında dolaylı olarak vergi alındığını sizlere aktarmıştık

Bugün paylaşılan bilgilere göre 22 euronun altında fiyat etiketine sahip olan ürünler için uygulanan vergi muafiyeti kısa zaman içinde kaldırılacak. Kısacası bundan sonra yurt dışından alınan her ürün için vergi ödenecek. Avrupa Birliği'ne bağlı olan ülkelerden alınan ürünler için yüzde 18, diğer ülkelerden alınan ürünler için ise yüzde 20 oranında gümrük vergisi alınacağını da ekleyelim.

15 gün sonra uygulanmaya başlanacak

Yurt dışı alışverişlerinde uygulanan vergi muafiyetinin kaldırılması kararının 15 gün sonra uygulanmaya başlanacağını da belirtelim. Vergi muafiyetinin kaldırılmasının sürpriz bir karar olmadığını da belirtelim.

Geçtiğimiz Mart ayında konu ile ilgili açıklamalar yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 20 milyar TL'yi bulan kayıt dışı ticaretin vergilendirilmesi için 3 aşamalı bir plan üzerine çalıştıklarını açıklamıştı. Bu planın ilk aşaması olarak hayatımıza giren gümrük sunum ücreti ve damga vergisi ile 22 euronun altına olan ürünlerden bile 5,20 TL'lik bir vergi alınmaya başlanmıştı.

Şimdi ise söz konusu vergi muafiyeti tamamen kaldırıldı ve yurt dışından gelecek tüm ürünlerden vergi alınmaya başlanacak. Bu durumun özellikle Aliexpress ve GearBest gibi Çin merkezli e-ticaret sitelerinden yapılacak olan alışverişleri etkileyeceğini de hatırlatalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.