Influencerlar artık Instagram'da doğrudan satış yapabilecek

Yakın zamanda alışveriş özelliğini ödeme servisi ile genişleten Instagram, şimdi de bu özelliği Influencerların ve içerik üreticilerinin kullanımına açıyor.
Influencerlar artık Instagram'da doğrudan satış yapabilecek

Facebook dün F8 konferansında Instagram'ın yeni özelliklerini duyurdu. Şirket, etkinlikte artık içerik üreticilerin de paylaştıkları ürünleri satışa yönelik olarak etiketleyebileceğini ve gönderilerini ya da Hikayelerini görüntüleyen kullanıcılara doğrudan satabileceğini açıkladı. 

Şimdilik bu özellik yeni checkout beta programına dahil olan işletmelerin etiketlediği ürülerde  geçerli ve sadece ABD'li kullanıcılara açık. 

Bu yeni özelliğin yayına alınmasıyla birlikte Instagram'ın gelir kaynaklarında da bir değişiklik söz konusu olabilir. Milyarlarca takipçisi olan Influencerların doğrudan satış yapabilmesi, Instagram'ın reklamdan çok e-ticaret alanında büyümesine katkıda bulunacaktır. 

Şirket ayrıca Instagram'ın birkaç aydır üzerinde çalıştığı bağış yap çıkartmalarını da Hikayeler'de yayına alacağını duyurdu.

Şimdiye kadar yalnızca seçilen işletmeler ve markalar tarafından kullanılabilen etiketleme özelliği içerik üreticilerine ve Influencerlara açılmış olması gerçekte büyük bir adım. 

Yine de içerik üreticilerinin bu satışlar üzerinden komisyon alması henüz söz konusu değil. Şu an için içerik üreticiler, gönderi üzerinden yapılan satışlardan pay alamıyor olsa da gelecek günler de Facebook'un bu yönde bir geliştirmeyi yayına alması olası. Kendi ürün serilerini çıkaran Influencerlar için ise satışlardan komisyon almak ön planda olmayabilir. 

Aynı zamanda bu özellik Influencerlara sıkça sorulan "Üzerindekini nereden aldın?", " Gözlüğünün markası ne?" gibi sorulara kestirme bir şekilde cevap verme niteliğine sahip. Bir Facebook yetkilisi konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

İnsanlar hali hazırda yorumlarda ve Direct'te ürünlerle ilgili sorular sorarak içerik üreticilerinden alışveriş yapıyorlar. Ürünleri etiketleme özelliği sayesinde, içerik üreticileri, takipçilerinin aradığı bilgileri sunabilir ve kendilerini ifade etmeye ve akıllarında olanları paylaşmaya geri dönebilir, bu da takipçilerini mutlu eder.

Facebook yetkilisinin söylediğine göre herhangi bir gelir elde etmeyecek olmalarına rağmen Influencerlar alışveriş gönderileriyle ilgili ek istatistiklere erişebilecek. Bu istatistikler arasında etkileşim ve alışveriş odağında verilere de yer verilecek. Bu sayede geçimini sadece içerik üreticiliğinden kazanan Influencerların markalarla daha karlı anlaşmalara imza atması da ihtimal dahilinde. 

Instagram, bu özelliği test etmeye önümüzdeki haftalarda Gigi Hadid, Kim Kardashian West, Kris JennerKylie Jenner ve Leesa Angelique 'in de dahil olduğu küçük bir içerik üreticisi grubuyla başlayacak. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.