Boston Dynamics'in güncellenmiş robotu "Handle" eşyaları sizin için taşıyor

Boston Dynamics'in güncellenmiş robotu

Distopyalarda izlediğimiz geleceği bir gün karşımıza çıkaracağından emin olduğumuz teknoloji şirketi Boston Dynamics, en gelişmiş robotu Handle'ı güncelledi. Handle şimdi de adının hakkını veriyor ve depolarda kutuların taşınması işlemini gerçekleştiriyor. Üstelik aldığı kutuları üst üste düzenli bir şekilde yerleştirebilen Handle, Jenga oynamayı sevenlerin en büyük rakibi olacak gibi duruyor.

Zaten Boston Dynamics'in açıklamalarına baktığımızda da Handle'ın lojistik kullanım için hayata geçirildiğini söyleyebiliriz. Handle, 2017'de tanıtıldığı zaman onun 1,2 metre sıçrabiliyor olması en büyük avantajı olarak karşımıza çıkmıştı. Ancak hem izlediğimiz video hem de Boston Dynamics'in açıklaması geliştirilmiş robotun insanlara yardım amacıyla kullanılacağını gözler önüne seriyor.

Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz gibi Handle, tek tek her kutuyu alıyor ve birbirinin üzerine bırakarak düzenli bir görüntünün oluşmasını sağlıyor. Yaklaşık 15 kilograma kadar ağırlık kaldırabilen Handle'ın bu videoda taşıdığı kutuların her biri ise hemen hemen 5 kilogram ağırlığında. Handle'ın kutuları da ortalama 1,6 metreye kadar çıkarabildiğini görüyoruz. Handle'ın tüm taşıma işlemini otonom bir şekilde gerçekleştirdiğini de hatırlatalım. Robot, kendi üzerinde bulunan kamera sistemini kullanarak işaretli paletleri tespit edebiliyor, akabinde kutuları tek tek ayırt edip kavrayabiliyor ve taşıma işlemini gerçekleştiriyor.

Handle'ın dengesini sağlayabilmesi için karşı dengeleme sistemi kullanılmış. Yani Handle'ın yükü kaldırdığı tarafın tam aksi yönüne başka bir yük yerleştiriliyor.

Bakalım Boston Dynamics önümüzdeki dönemde robotlarına neler yaptıracak, merakla bekliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.