Audi'nin ilk elektrikli aracı e-tron tanıtıldı

Audi'nin ilk elektrikli aracı e-tron tanıtıldı

Alman otomobil üreticisi Audi'nın merakla beklenen aracı E-Tron dün ABD'nin San Francisco şehrinde dünya premiyeri ile bir kez daha görücü karşısına çıktı. 2019 yılında markanın elektrikli araç serisinin ilki olarak yollara çıkacak araç, Audi için de önemli bir kilometre taşını tamamlıyor.

Tesla’nın SUV modeli olacak olan Model Ynin rakibi olarak konumlandırılan araç sıfır karbondioksit salınımı ve neredeyse sessiz olan iki güçlü elektrik motoruyla çalışıyor. Bu motor sistemi aracın uzun mesafeler için uygun bir menzil almasını sağlarken, tüm yavaşlamaların yüzde 90'ından fazlasında, Audi e-tron sadece elektrik motorları üzerinden enerjiyi tasarrufunu sağlayabilecek.

Elektrikli SUV, entegre elektrohidrolik fren kontrol sistemi ile birlikte maksimum geri kazanım potansiyeline sahip olacak. Audi, bu tür bir sistemi elektrikle çalışan seri üretim araçlarında kullanan dünyanın ilk otomobil üreticisi olması ile de dikkat çekiyor.

0-100 km hıza 5,5 saniyede ulaşmasıyla dikkat çeken aracın şarj süresi de dikkat çekici. 30 dakikada yüzde 80'ini doldurulabilen e-tron'un 400 kilometreye yakın menzili bulunuyor.

Audi e-tron, markanın tipik tam boyutlu modellerinden birinin genişliğini ve rahatlığını sunuyor. Yüksek kaliteli malzemeler ve ince işçilik ile eşleştirilmiş, "elektrikli hareketlilik" sürücülere,  hem evde hem de yolda akıllı çözümler sunan kapsamlı ve güvenilir şarj seçenekleri sağlıyor.

Audi e-tron'un şarj olma süreci de en ince noktasına kadar planlanmış. Güçlü bir şarj istasyonu rotası olan araç, istenilen şarj istasyonlarında otomatik faturalandırma ve akıllı telefon aracılığı ile de uzak kontrol edilebiliyor. Bu arada araçta çok sayıda destek sistemi olduğunu da paylaşalım. Sürücüyü daha da rahatlatan standart verimlilik desteği, tahmini bilgileri görüntüleyerek ve otomatik geri kazanma gerçekleştirerek ekonomik sürüş tarzını destekliyor. Kullanıcının, cruise assist özelliğini seçmesi durumunda, sistem ayrıca elektriksel SUV'u önceden frenleyebiliyor ya da hızlandırabiliyor.

Audi,  e-tron'un  montajını Brüksel'deki CO2 nötr tesisine teslim ediyor.  Avrupa müşterilerine ilk teslimatlar 2018 yılı sonuna kadar planlanıyor. Son olarak Almanya'da, elektrikli SUV'un başlangıç fiyatının  79.900 Avro olarak belirlendiğini paylaşalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.