Facebook interaktif videolar üretmek için Vidpresso ekibini ve teknolojisini satın aldı

Facebook video deneyimini interaktif hale getirerek hali hazırda video tarafında interaktif bir deneyim sunan Twitch, YouTube, Twitter ve Snapchat'in karşısında güçlü durmak istiyor.
Facebook interaktif videolar üretmek için Vidpresso ekibini ve teknolojisini satın aldı

Facebook video deneyimini interaktif hale getirerek hali hazırda video tarafında interaktif bir deneyim sunan Twitch, YouTube, Twitter ve Snapchat'in karşısında güçlü durmak istiyor. Bunun için Vidpresso şirketinin yedi kişilik ekibini ve teknolojisini satın alan Facebook, şirketi tamamen almadığını ifade ediyor.

Bilmeyenler için Vidpresso'nun altı yıldır TV ve içerik yayıncılarının çevrimiçi videolarını daha interaktif hale getirdiğini belirtelim. Vidpresso, yayın esnasıda sosyal medya anketlerini ve yorumları ekrana yansıtabiliyor ya da grafikleri ve canlı yayınları Facebook, YouTube ve Periscope gibi sosyal ağlara entegre edebiliyor. Bu noktada Facebook'un amacının geleneksel yayıncılar tarafından kullanılan bu özellikleri, içerik üreticilerle buluşturmak olduğunu söyleyebiliriz.

Bu arada anlaşmanın finansal şartlarının tamamen açıklanmadığını da belirtelim. Vidpresso'nun şimdiye kadar aldığı yatırımlara şöyle bir bakacak olursak; 2014 yılında Y Combinator'dan tohum sermayesi olarak 120 bin dolar aldığını ve bu rakama biraz da melek yatırımcıların katkıda bulunduğunu görüyoruz. 2016 yılında yayınladığı iş ilanında şirketin karlı bir yatırım olduğunu vurgulayan Vidpresso ekibi, yine de WhatsApp satın almasındaki gibi bir teklif gelmedikçe şirketi satmakla ilgilenmediklerini ve sonsuza kadar bu işi büyüteceklerini belirtmişti. Bu açıklamaya göre ya Vidpresso, çıkış yapmak içinsatma kriterlerini değiştirdi.

Şimdilik Vidpresso’nun müşterileri ve ortakları KTXL, Univision, BuzzFeed, Turner Sports, Nasdaq, TED ve NBC gibi şirketler Vidpresso’dan hizmet almaya devam edebilecek. Bir Facebook sözcüsünün de onayladığı üzere müşteriler, Facebook’Un Menlo Park, Londra and Los Angeles’taki ofislerinde çalışan Vidpresso ekibinden destek alabilecek. 

Dolayısıyla Facebook’un geçici olarak Vidpresso hizmetlerini temin eden bir şirkete dönüşeceğini söyleyebiliriz. Öte yandan Facebook, hizmetleri karşılığında Vidpresso müşterilerinden herhangi bir ücret almayacak. Ancak Facebook’un daha sonrasında eski müşterileri geri çevirmeye başlayabileceğini söyleyelim. Hatta Twitch ve YouTube gibi sosyal ağlarla entegrasyonun ortadan kalkması da söz konusu olabilir. Yine de şirket şimdilik ani hamlelerden kaçınarak Vidpresso’ya onurlu bir veda fırsatı tanıyor. 

Vidpresso ise web sitesinde yayınladığı bir metin ile Facebook'a katıldığını duyururken, bu deneyimin kendilerini daha fazla kullanıcıya ulaştıracağını da belirtiyor. Şimdiye kadar Facebook Live ile 3.5 milyar canlı yayına imza atan Facebook, gelenek videolardan daha fazla etkileşim almayı başarmıştı. Fakat ünlülerin, oyun yayıncılarının ve vatandaş gazeteciliğinin dışında kullanıcıların canlı yayınlarda sunacak pek bir içeriğe sahip olduğu söylenemez. Bu noktada izleyicilerin katılımını sağlayan interaktif videolar kullanıcıların daha fazla canlı yayın yapmasını sağlayabilir.

Bu arada Facebook'un kullanıcılarına hali hazırda bir çok interaktif video deneyimi sunduğunu hatırlamakta da fayda var. Watch Party aracını yayına alan şirket, Lip Sync ve Talent Show özelliklerini de test etmeye devam ediyor. Aynı zamanda sanal para ile içerik üreticilerin bahşiş almasını sağlayan Facebook, Patreon tarzı gelir modeliyle de platformdaki içerik üreticiler için gelecek vadediyor. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra yayıncılara sunulan Facebook Live özelliklerini ve yazılım geliştiricilere sunulan interaktif video API'nı hatırlatalım.

Görünen o ki Facebook Vidpresso ile platformdaki yarı profesyonel içerik üreticilerinin, videolarına grafikler, yorumlar ve anketler eklemesini sağlayarak, onların daha profesyonel içerik ve video şirketleriyle yarışabilecek nitelikte içerikler üretmesine yardımcı olmak istiyor. Böylece şirket, platformun etkileşimini arttırırken büyük yayıncıların trafik konusundaki problemlerini de bertaraf etmiş oluyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.