Snapchat alışverişe yönlendiren AR filtrelerini içerik üreticilerle buluşturuyor

Haziran'ın son aylarında e-ticaret reklam modelini Kylie Jenner gibi önemli içerik üreticilere açan Snapchat şimdi de alışverişe yönlendiren AR filtrelerini içerik üreticilerle buluşturuyor.
Snapchat alışverişe yönlendiren AR filtrelerini içerik üreticilerle buluşturuyor

Haziran'ın son aylarında e-ticaret reklam modelini Kylie Jenner gibi önemli içerik üreticilere açan Snapchat şimdi de alışverişe yönlendiren AR filtrelerini içerik üreticilerle buluşturuyor. İçerik üreticilerin hikayelerine alışveriş butonunun ötesinde AR filtreler eklemesini sağlayan şirket, bu yeni stratejiye Nicki Minaj ile adım atıyor.

Minaj yeni albümü "Queen"i tanıtmak için Snapchat'te alışveriş butonuna sahip yeni bir AR filtresi yayınladı. Kullanıcılar satın alışveriş düğmesine bastığında uygulama içinde bir sayfaya yönlendiriliyor. Bu sayfa üzerinden Minaj'ın 25 dolarlık Queen kolyesini satın almak da mümkün.

Aslında Snapchat'in bu hamleyi popüler içerik üreticileri geri kazanmak için tasarladığını söyleyebiliriz. Hatırlarsanız Kylie Jenner'ın Şubat ayında Snapchat'i artık kullanmadığını belirten bir tweet atmasının ardından şirketin değeri yüzde 8 oranında gerilemişti.

Temmuz ayında önde gelen içerik üreticilerine özel çıkartmalar ve e-ticaret önerileri sunmaya başlayan Snapchat, markalarla üreticileri bir araya getiren reklam platformu Storytellers'ı da yayınladı. Bu esnada Snap'in güçlü rakibi Instagram'ın da IGTV ve e-ticaret hamleleriyle içerik üreticilerin ilgi odağı haline gelmeyi başardığını hatırlatalım.

Snapchat'in içerik üreticilere açtığı bu yeni özelliğin ikinci çeyrek gelirlerinin açıklanmasını takip ettiğini söylemekte de fayda var. Şirketin ikinci çeyrek rakamları ise bir önceki çeyrekte 191 milyon olan günlük kullanıcı sayısının 188 milyona düşerek gerilemeye devam ettiğini gösteriyor.

Bu arada e-ticaret özelliğinin Jenner'ın yanı sıra Dolan ikizlerine, Daquan, Cody Ko, David Dobrik ve RIPNDIP'e açıldığını da belirtelim. Ancak alışverişe yönlendiren AR Filtreleri, üreticilerin hikayelerinden çok daha popüler. Her gün 70 milyondan fazla kullanıcı Snapchat'te AR filtreleri kullanarak ortalama 3 dakika geçiriyor.

İçerik üreticileri kapsamında ilk olarak Minaj'a açılan bu özellik aslında Nisan ayında piyasaya sürüldüğünden beri Adidas, Amazon, Coty ve Domino’s gibi şirketler tarafından kullanılıyor. Snapchat'in  gerilemeyi durdurmak ve biraz olsun günlük kullanıcı artışı sağlamak için başlattığı bu yeni dönemin sonuçlarını gelecek çeyrekte sizlere aktaracağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.