Amazon'un 2018 sonunda ABD'de e-perakende sektörünün yaklaşık yüzde 50'sini ele geçirmesi bekleniyor

Amazon'un 2018 sonunda ABD'de e-perakende sektörünün yaklaşık yüzde 50'sini ele geçirmesi bekleniyor

Şirket değeri 880 milyar dolara ulaşan Amazon, teknoloji şirketleri Facebook, Apple ve Microsoft ile dünyanın ilk 1 trilyon değerine ulaşan şirket olma yarışını sürdürürken, perakende sektörünü altüst eden başarılara imza atıyor. Araştırma şirketi eMarketer'in sunduğu son rapor, e-ticaret devinin, ABD'de 2018 dijital kanallardan yapılan tüm satışların yaklaşık yüzde 50'ini yakalamak istediğini gösteriyor.

Geçtiğimiz sene 199,85 milyar dolar olan gelirini 2018 sonunda 258,22 milyar dolara çıkarması tahmin edilen şirketin yüzde 29'luk bir büyüme ile mevcut ABD perakende sektörünün büyümesinden çok daha öteye geçeceği gözlemleniyor. Zira, 2018'de ABD'de perakende sektöründe büyümenin %16 olması yapılan tahminler arasında.

Grafikte de gösterildiği gibi Amazon'un satış payını yüzde 6'lık bir dilimle en yakın rakibi e-Bay takip ediyor. Apple sadece yüzde 3,9'da ile üçüncü sırada yer alırken, onu yüzde 3,7 ile Walmart izliyor. Bu arada Amazon'u takip eden en güçlü 9 rakibinin 2018 yılına yönelik toplam satış payının Amazon'un satış payının yarısına bile gelemediğini gözlemliyoruz. Öte yandan  Amazon'un, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm dijital ve mağaza içi perakende pazarının yaklaşık yüzde 5'ini kontrol ettiği de raporda yer alan bilgiler arasında.

Amazon, eMarketer analizlerine göre ABD perakende e-ticaret pazarında her ürün kategorisinde çift haneli bir satış payına sahip. 2018 yılında en hızlı büyüyen kategorilerin gıda ve içecek, giyim eşyası ve aksesuarları, sağlık, kişisel bakım ve güzellik olması bekleniyor.

E-ticaret devinin bu büyüme başarısı birçok markayı tehdit ederken, Amazon'u bir satış kanalı olarak kullanan perakendecileri de huzursuz ediyor. Zira markalar Amazon ile iş birliği yapsalar da, ufukta hala potansiyel tehditlerinin var olduğu gözlemleniyor.  BizJournal'a konuşan eMarketer analisti,  Andrew Lipsman ise konuya biraz daha açıklık getiriyor. Lipsman, “Perakendeciler ve markalar, Amazon'a bir satış kanalı olarak bağımlı olsalar da, Amazon'un kendi özel etiketlerini tanıtarak rekabet etmeye karar verdiği durumda, kendi markalarına yönelik tehdidi de kabul ediyorlar.” diyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.