n11.com, beş yılda bünyesindeki 100 bin mağaza ile 7,8 milyar liralık pazar yarattı
E-Ticaret

n11.com, beş yılda bünyesindeki 100 bin mağaza ile 7,8 milyar liralık pazar yarattı

Doğuş Grubu ile Güney Koreli SK Group’un ortaklığında kurulan ve 2013 yılında hizmet vermeye başlayan ve beş yılda 7,8 milyar TL ticaret hacmi yaratan n11.com, kuruluşundan bu yana geçen sürenin analizini yaptı.

Türkiye'de e-ticaretin önde gelen isimlerinden biri olan n11.com, beş yılda 100 bini aşkın kayıtlı mağaza, 13 milyon üye, açıldığı günden bu yana satılan 81,2 milyon ürün ve 2,6 milyar toplam ziyaret sayısına ulaştı. Platformun beş yıl içinde yarattığı ticaret hacmi ise 7,8 milyar TL.

Tüm sektörlerde yeni coğrafyalara ulaşarak yeni bir gelir fırsatı sunan dijital dönüşümün Türkiye’de hızla geliştiğini ve KOBİ’lerin e-ticarete çok hızlı uyum sağladığını belirten Doğuş Planet İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İzi Adato, 100 bini aşkın KOBİ'nin milyonlarca tüketiciye ulaşarak n11.com bünyesinde ticaret yaptığını, yalnızca 11.11 günü yaratılan 140 milyon TL’lik günlük satış rakamının Türkiye ekonomisinin önemli bir bölümünü oluşturduğunu söyledi. KOBİ’lerin e-ticaret sayesinde dijital ekosisteme dahil olarak ülke çapında ticari oyunculara dönüşeceklerinin altını çizdi.

İzi Adato ve Won Yong JO

İzi Adato, kartlı ödeme işlem hacminde son 7 yılda yaklaşık 3 kat büyüme yaşanırken e-ticaret pazarında 6,5 kat büyüme gerçekleştiğini ve kredi kartı, banka kartı gibi güvenli alışveriş yöntemlerinin kullanımını destekleyen e-ticaret sayesinde kayıt dışı ekonominin önüne geçildiğini de sözlerine ekledi.

Türkiye'nin ciddi ihracat hedefleri olduğuna değinen n11.com CEO’su Won Yong JO ise, Türkiye’nin 2023 yılı için 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefi olduğunu, beş yıl içerisinde uygun altyapılar hazırlanabilir ve platformlar da buna göre organize olabilirse bu rakamın ciddi bir kısmı e-ihracattan gelebileceğini belirtti.

Yorumlar (7)
 1. Can Atak Can Atak

  amazon gelince de gulebilecek misiniz , merak ediyorum

  1. Alper Kartal Alper Kartal

   Yav ne boş insanlarsınız? Amazon un olduğu ülkelerde eticaret sona mı eriyor?

 2. Süleyman Süleyman

  100.000 kayıtlı mağaza...

  Aktif satış yapan mağaza sayısı kaç? En fazla 30.000

  Deneme üyeliklerini de kattılar herhalde?

 3. Emir Katıklılar Emir Katıklılar

  N11 satışlardan çok yüksek yüzde pay alıyor. Amazon da satıcılar sabit bir ücret ile aylık sınırsız ürün satabiliyor. Kesinlikle pazarın yeni sahibi Amazon olacaktır.

 4. Kulaktan Dolma Kulaktan Dolma

  amazonda sabit bir ücret almıyorki. n11, gg ve hepsiburada'dan daha yüksek maliyetlere sahipler. daha şimdiden bütün tedarikçilerini de çıldırttılar diyebiliriz. operasyonlarındaki zorluklarda cabası.

  amazon bestbuy gibi kaçıp gitmesinde sonra.

 5. Turan Samuk Turan Samuk

  n11.com açildiginda ilk 50 mağazasiydim.Önceleri pazardaki en büyük rakibini hedef tuttular.Pazarin lideri yüksek komisyon ve dükkan kiralarindan dolayi ,kendilerini eleştiren esnafa kulak tikadi.Bunlarda esnaftan mağaza kirasi almadilar.Ama sonradan komisyon oranlarini arttirip reklan puani almamiz konusunda baski uygulamayi âdet edindiler.Şimdi eğer burada mağaza açmayi düşünüyorsaniz unutmayinizki,bu satiş guruplari Toptancilarin yada İthalatçi firmalarin nakit ihtiyaclarini karşilayabilecekleri bir pazar olmuş durumunda.Perakendecilerin gücü yoksa bu zahmet çekilmez...

 6. turan samuk bey, doğru bir saptama yaptığınızı düşünüyorum. Toptan fiyatına perakende ürün satılmakta artık, kar ne kadar diye düşenen yok, tabi bu da müşterinin en uygun fiyatla ürün almasını sağlamakta.

  n11 bu sistemine bir çare bulması gerekir, umarım normal karlı bir satış için gereken adımlar atılır.