Yemek teslimatı yapan robotlar insanlar tarafından tekmeleniyor

Yemek teslimatı yapan robotlar insanlar tarafından tekmeleniyor

Yemek teslimatı yapan otonom robotlar üreten Starship Technologies kurucu ortağı Ahti Heinla, insanların zaman zaman bu robotları tekmelediğini ifade etti. Yakın gelecekte insanların robotlara karşı takınacağı tavra örnek oluşturan bu durum karşısında Heinla, çoğunluğun bu robotlarla kurduğu ilişkinin zararsız olduğunu da söyledi. Ancak Heinla, bu robotların zaman zaman insanlar tarafından öfke yönetimi aracı olarak muamele gördüğünü de sözlerine ekledi.

2014 yılında Skype kurucu ortağı Ahti Heinla ve Janus Friis tarafından kurulan Starship Technologies, yemek teslimatı yapması için 55,88 santimetre uzunluğunda ve saatte yaklaşık 6 km hız ile yol alabilen robotlar üretiyor. Geçtiğimiz hafta 25 milyon dolar yatırım alan şirket, Airbnb kıdemli direktörü Lex Bayer'i CEO olarak işe aldı. Şirketin hedefi bu teslimat robotlarını dünyanın her yerinden kullanıcılara ulaştırabilmek.

Bu arada insanların robotlara şiddet göstermesi örneğinin ilk defa gündeme gelmediğini belirtelim. Zira 2016 yılında halktan biri robotun bayrağını üstünden sökmeye çalışarak benzer bir davranış sergilemişti. Yine de bu gibi küçük saldırılarının ötesinde ciddi şiddet olasılıklarına karşı da Heinla'nın içinin rahat olduğunu belirtelim. Zira robotlar ciddi anlamda robotlara zarar verebilecek bir tekmeleme veya şiddet gösterisine karşı,  9 kamera, sirenler ve takip cihazlarıyla donatılmış durumda.

İnsanların robotları suistimal etme durumunun sadece Starship Technologies ile sınırlı olmadığını da belirtelim. 2015 yılında Japon alışveriş merkezine robot yerleştirilerek yapılan bir araştırma; etrafta az insan varken çocukların robota karşı anti-sosyal bir davranış şekliyle yaklaştığını buldu. Bu davranış şekli kapsamında robotun yolunu kesmek, ona isimler takmak ve şiddet içeren davranışlarda bulunmak da yer alıyor.

Ancak Starship Technologies açısından durum o kadar da umutsuz değil.Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Starship Technologies, bir çok insanın robota karşı olumlu davranışlar sergilediğini ifade etti. Hatta bir Starship Technologies sözcüsü robotların 15 milyondan fazla insan ile karşılaştığını belirterek, bu insanların yüzde 80'i robotları görmezden gelirken, kurulan etkileşimlerin çoğunluğunun son derece olumlu olduğunu da söyledi.

Özellikle Boston Dynamics'in ürettiği robotları örneğini ve yapay zeka gelişimini düşündüğümüzde; yakın gelecekte insanların olumlu davranışlarının, kendi yararlarına olacağını söylemekte fayda var.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.