Gitlab, açık kaynak projelerini ve okulları desteklemek için 2 ücretli paketini ücretsiz hale getirdi

Gitlab, açık kaynak projelerini ve okulları desteklemek için 2 ücretli paketini ücretsiz hale getirdi

Microsoft'un Github'ı satın alması yazılım dünyasında büyük bir şok etkisi yarattı ve birçok geliştirici ilk iş alternatif platformlara geçmeye başladı. Github'ın en büyük rakiplerinden biri olan Gitlab, bu geçişten dolayı en büyük kazancı sağlayan platform oldu ve bu etkiyi daha da artırabilmek için hızlı ve akıllıca bir adım attı. Şimdiye kadar ücretli olarak sunduğu GitLab Ultimate ve GitLab Gold paketlerini açık kaynak projelerine ve okullara ücretsiz hale getirdiğini duyurdu.

GitLab CEO'su Sid Sijbrandij, "çoğu eğitim ve açık kaynak projesinin yazılım projeleri için geliştirilmiş güvenlik ve performans yönetim araçlarına erişimi yok. GitLab'da, GitLab Ultimate ve GitLab Gold planlarını ücretsiz sunacak bir başarı seviyesine ulaştığımız için mutluyuz." dedi.

Github'ın satışının duyurulduğu andan itibaren ilk gün 14.300 tekil yeni ziyaretçi aldıklarını belirten CEO Sid Sijbrandij, bu yeni kullanıcıların Gitlab.com'da 100.000'den fazla veri havuzu açtığını belirtti. Tabii ki bu yeni kullanıcıların çoğu Gitlab'ın sınırlı ücretsiz paketi olan Core planı denediğini de sözlerine ekledi.

Okullar ve açık kaynak projeleri için ücretsiz hale getirilen Gold ve Ultimate paketleri normalde kullanıcı başına aylık 99 dolar alarak ücretlendiriliyordu ve bir projenin ihtiyacı olabilecek neredeyse tüm hizmetleri kapsıyordu. Bu projeleri kullanacak kişilerin ihtiyacı olabilecek fakat dahil olmayan en önemli şey destek hizmeti. Eğer destek hizmeti de istiyorsanız bunu aylık 4.95 dolar karşılığı sistemden satın alabiliyorsunuz.

Bir diğer sınırlama ise eğitim amaçlı ücretsiz paketin okullarla sınırlı olması. Yani eğer bir öğrenciyseniz okulunuz sizin adınıza başvurmalı. Bunu da tahmin edebileceğiniz gibi Gitlab'ın iş yükünü azaltabilmek amacıyla yaptıklarını belirtiyorlar. Eğer okulunuz sizin adınıza başvurmazsa ücretsiz paketi kullanabilir veya bireysel olarak ödeme yaparak hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.