Videolar için telifsiz müzik platformu: No Lick

Videolar için telifsiz müzik platformu: No Lick

Kişisel videolarınız ve vloglarınız için orijinal müzikler aradığınızda birçok kez telif sorunuyla karşılaşabiliyorsunuz. Eğer müzisyen veya DJ'seniz ve remix'lerinizde farklı şarkılardan sample'lar kullanmak istiyorsanız, aynı telif sorunu bu kez farklı bir şekilde karşınıza çıkabiliyor.

Yeni bir platform olan No Lick, her hafta yenilediği beş şarkıyla bu telif sorununu ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Bart Proost tarafından hayata geçirilen platformda, amatör müzisyenlere ait beş adet şarkı yer alıyor. Bu şarkıları isterseniz No Lick üzerinden, isterseniz de bilgisayarınıza indirerek dinleyebiliyorsunuz. Dinlediğiniz şarkıyı, çektiğiniz bir videoya uygun gördüğünüzde ise herhangi bir telif ücreti ödemeden dilediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz. Üstelik No Lick'teki şarkıları kullanmak için platforma üye olmanıza bile gerek kalmıyor.

Her hafta beş şarkı ekleneceği söylenen platformda şarkılar perşembe günleri yenileniyor. "Ben takip edemem" diyenler içinse e-bülten oluşturuluyor ve o haftanın şarkılarını e-posta olarak alabiliyorsunuz.

No Lick'in gizli kalan, güzel bir yanı daha var; online synthesizer. Müzisyenseniz ve bir synthesizer kullanarak müzik yapmak istiyorsanız, temel olan birçok özelliği barındıran online synthesizer'ı platformun en altında yer alan butona tıklayarak kullanabiliyorsunuz. Basit olarak müzik kaydetmenize olanak sağlayan bu özelliği daha detaylı kullanmak istiyorsanız 199 doları gözden çıkarmanız gerekiyor.

Her ne kadar Soundcloud gibi müzik paylaşım platformlarından telifsiz şarkıları bulmak mümkün olsa da No Lick'in de yakın zamanda bu sektörde adını duyuracağını söyleyebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.