Facebook, topluluk ihlali ile ilgili yeni kurallarını yayınladı
Dijital

Facebook, topluluk ihlali ile ilgili yeni kurallarını yayınladı

Son dönemde Cambridge Analytica skandalıyla kullanıcılarının güvenini kaybeden Facebook, bu konuda yeni hamleler yapmaya devam ediyor. Facebook, platformda ne tür paylaşımlara izin verildiğini, hangi tür içeriklerin şikayet edilebileceğini ve siteden kaldırılabileceğini detaylı bir biçimde açıklayan şirket içi kılavuzlarını yayınladı.

Facebook'un yayınladığı bu kurallar, platformun ciddi meselelerde çektiği çizginin anlaşılmasına yardımcı olacağı gibi, kullanıcılar tarafından gelecek geri bildirimlerin de önünü açacak.

Facebook’ta firmanın topluluk standartlarını geliştirmekten sorumlu içerik politikaları ekibi, aralarında terörizm, nefret söylemi ve çocukların emniyeti gibi konularda uzmanların da bulunduğu, dünyanın dört bir yanında bulunan 11 ofiste çalışanlardan oluşuyor. Facebook, Topluluk Standartları’nı ihlal edebilecek gönderileri, resimleri ve diğer içerikleri belirlemek için yapay zekadan ve gelen raporlardan faydalanıyor. Bu raporlar 40’tan fazla dilde, 7/24 çalışan "Topluluk Operasyonları" ekibinin üyeleri tarafından değerlendiriliyor. Facebook'ta şu anda 7 bin 500 içerik değerlendiricisi mevcut. Bu sayının geçen yıla oranla yüzde 40 daha fazla olduğunu da belirtelim.

Facebook, itirazların önünü açıyor

Facebook gelecek yıl, insanların platformun kararlarına olan itirazda bulunmasına imkan tanıyan yeni yöntemler de geliştirilecek. Bunun ilk adımı, çıplaklık/cinsellik, nefret söylemi ve görsel şiddet nedeniyle kaldırılan gönderilere itirazda bulunma şeklinde açıklandı. Eğer paylaşım topluluk standartlarını ihlal ettiği için kaldırılırsa, kullanıcı konuyla ilgili bilgilendirilecek ve kullanıcıya ek değerlendirme talebi sunulacak. Bu talep, Topluluk Operasyonları ekibi tarafından takip edilecek ve en geç 24 saat içinde sonuçlandırılacak.

Eğer Facebook hata yaptıysa, kullanıcı bilgilendirilecek ve gönderiler tekrar yayına alınacak.

Facebook tarafından yayınlanan "Topluluk Standartları" maddelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (4)
  1. Serhan Serhan

    masal hikaye topluluk öğrenmişler cıplak aynen suç erotik paylaşım şuç ee sonarsı o oyun şirkerlerne bizim face pazarlayıp reklamları çıkması onda yaş uygulaması var aslınd afcenin ilk girişinde bunu uygulamalı işien felmez

  2. Webhakim Webhakim

    En geç 24 saat içinde sonuçlanacak olması o gönderiyi zaten çoğu kişinin yaş sınırı olmadan görmesi demek, bu zamana kadar kaç yıl bekleyen o konuda içerik var 24 saat bu konuda iyi olur ama yine birşey değişmez gibi geliyor.

  3. to translate for human?

  4. Blog yazılarımızı Facebook ve İnstagram üzerinde linkleyemiyoruz. Her ne yaptılarsa normal siteler de engellendi. Bu sorunu yaşayan yüzlerce hatta binlerce blog var şuan. Blog sahipleri belki aktif olarak facebook kullanmıyor olabilir. Bence linkinizi test amaçlı bir hesapta paylaşın ya da mesajdan gönderin. İnstagram üzerinde de deneyin. Büyük ihtimalle hata alacaksınız. Engellenen siteler tamamen özgün içerik üreten legal içerikler ile dolu sitelerdir bu arada. Adult ve warez içerikleri kasıt etmiyorum.