KOSGEB, 200 milyon TL ile yazılım sektörüne destek olacak

KOSGEB, 200 milyon TL ile yazılım sektörüne destek olacak

24 Nisan'da KOSGEB'in internet sitesinde ilan edilecek olan KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı 2018 Yılı Teklif Çağrısı'na göre, programdan yararlanmak üzere proje sunan KOBİ'ler için KOSGEB tarafından toplam 700 milyon liralık bütçe ayrıldı. Bu bütçenin 500 milyon lirası imalat sanayisine ayrılırken, 200 milyon lirası da yazılım sektörü KOBİ'leri için ayrıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, KOSGEB'de büyük bir dönüşüm başladığını, bu dönüşümün Türk ekonomisi ve sanayisinin, teknoloji odaklı dönüşümüyle uyumlu olduğunu, kurumda "katma değerli üretim ve teknoloji tabanlı girişimciliğe nitelikli destek" vizyonunun benimsendiğini söyledi.

Geçen yıl KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında 8 alt kategoride proje çağrısı yayınladıklarını ve 8 bin 355 proje başvurusu aldıklarını anlatan Özlü, bunlardan 3 bin 12 projeye, 742 milyon lira destek sağladıklarını dile getirdi. Veri madenciliği, bulut bilişim, nesnelerin interneti, yapay zeka, akıllı uygulamalar, bilgi güvenliği, robot ve otomasyon yazılımları, bilgisayar oyunları alanlarından herhangi birinde faaliyet gösteren KOBİ'lere, toplam 200 milyon lira destek verileceğini söyleyen Özlü, destek programının üst limiti 1 milyon lira olarak belirlendiğinin altını çizdi.

Belirtmekte fayda var; projesi kabul edilen KOBİ'ler, 300 bin lira geri ödemesiz, 700 bin lira geri ödemeli olmak üzere, destekten yararlanacak. Destek, projenin gerçekleştirilmesi için gerekli olan personel, makine-teçhizat kalıp, hizmet ve yazılım alımı giderleri için ödenecek. Sunulacak projeler en az 6 ay, en fazla 12 ay süreli olacak. Proje teklif çağrısı, 24 Nisan'da KOSGEB'in internet sitesinde ilan edilecek. Son başvuru tarihi 22 Haziran olacak. Başvurular ekim ayı sonunda sonuçlandırılacak ve ilan edilecek.

KOSGEB'in sunduğu destek ve teşvik mekanizmaları, teknoloji üreten KOBİ'ler üzerinde yoğunlaştırıldı. Özlü ayrıca, KOBİ'leri yerli üretime teşvik ettiklerini, onların Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerini desteklediklerini de dile getirdi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.