Instagram'ın yorum ayarlarındaki farklılık dikkat çekiyor

Instagram'ın yorum ayarlarındaki farklılık dikkat çekiyor

Instagram'ın yorum ayarları masa üstünde ve uygulamada farklı özelliklere sahip, üstelik masa üstünde açtığınız bir ayarın mobil uygulamada karşılığı yok. Aynı şekilde uygulamada açtığınız bir ayarın, masaüstünde de devamlılığı sağlanmıyor. Birçok yazılım geliştiricinin hata olarak adlandırdığı bu yapı yine de Instagram'ın bilinçli bir yaklaşımı olabilir.

Gelelim bu hatanın detaylarına; Instagram'ın masaüstü sürümü ayarlarında bulunan Uygunsuz Yorumları Gizle özelliği, genel olarak platformdaki saldırgan yorumları gizlemek için kullanılıyor. Ancak bu özellik Instagram'ın web ve uygulama sürümlerinde farklı görünüyor.

Kullanıcılar masaüstünde Uygunsuz Yorumları Gizle başlığını kullanabilirken, mobilde Rahatsız Edici Yorumları Gizle başlığı dikkat çekiyor. Bu noktada masaüstü ve mobil sürüm arasındaki farkları hatırlamakta fayda var.  Zira bu iki platformda ayrı ayrı yapılan mühendislik uygulamaları özellik setlerinin de birbirinden ayrışmasına yol açıyor olabilir. Üstelik bu fark ayarların açıklamasında da göze çarpıyor.

Örneğin, Uygunsuz Yorumları Gizle ayarı altında "Sık sık rahatsız edici, kırıcı olarak bildirilen sözcükleri veya ifadeleri içeren yorumları gizle." açıklaması yapılıyor. Rahatsız Edici Yorumları Gizle başlığı altında ise "Bu filtre rahatsız edici olabilecek yorumları gönderilerinden otomatik olarak gizleyecek." açıklaması yer alıyor.

Dolayısıyla kullanım açısından bu iki özelliğin farklı alanlarda hizmet verdiği açıkça ortaya çıkıyor. Üstelik mobil sürümde yer alan Rahatsız Edici Yorumları Gizle özelliğinin tüm platformlarda geçerliliğini korumaması da bu durumun bir göstergesi. Aynı şekilde Uygunsuz Yorumları Gizle seçeneğinin de mobilde hizmet vermeye devam etmediğini belirtelim. Tüm bunların sonucunda ayarlar, eş zamanlı bir şekilde çalışmadığı için aynı kullanıcının masa üstü ve mobil versiyonlarda farklı yorum ve içeriklerle karşılaşması da olası.

Yukarıda belirttiğimiz gibi bu durum Instagram'ın tercihi olabileceği gibi, fark edilmemiş ya da şimdilik üzerinde pek düşünülmemiş bir detay da olabilir. Ancak bizce bir ürünün tüm platformlarında sunulan deneyimin aynı standartta olması tüm kullanıcıların beklentisine uygun olacaktır. Bu noktada yazılım geliştiriciler, açma-kapama butonunun sürekli olarak kullanıcıların onaylanmış hesaplarıyla ilişkilendirilmesi gerektiğini söylüyor.

Bu fikri uygulamak aslında biraz dolambaçlı olsa da web sürümünde yer alan ayarı kaldırmak düşük bütçeli ve akıllıca bir yaklaşım olarak görülebilir. Bunun karşılığında Instagram, kullanıcıların bu ayarı sadece mobil uygulama üzerinden yönetmesini sağlayabilir. Böylece mobil uygulama ve masaüstü sürümleri eş zamanlı olarak bir şekilde çalışabilir.

Bunun yanı sıra bu hamlenin doğuracağı başka sonuçlar da mevcut. Masaüstü ayarını açmak için mobil uygulamaya yönlendirilen kullanıcılar, sürecin en başında masaüstü ayarını açmaya yeltenmez ise Instagram, yine tüm deneyimin farklı işlediği iki platforma sahip olabilir.

Bu noktada çok daha iyi bir seçenekten bahsedilebilir, o da kullanıcılarla irtibata geçmek. Böylece Instagram mobilde aktif hale getirilen bir ayarı otomatik olarak masa üstü sürümünde de aktif hale getirerek bu konuda kullanıcıya bilgilendirici bir bildirim gönderebilir. Eğer seçeneği aktifleştirme konusunun her bir platformda kullanıcının inisiyatifine bırakılması gerektiğini düşünüyorsanız, bu konuda her kullanıcının farklı yönde davranabileceğini hatırlatarak başladığımız noktaya geri döneceğimizi belirtelim.

En başta söylediğimiz gibi Instagram, platformlarda farklı deneyimler sunmayı tercih etmiş olabilir. Ancak platformlardan bağımsız bir ürün deneyimi için eş zamanlı ve uyumlu ayarlar yaratmak oldukça önemli.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.