Porsche, ABD'de en az 500 hızlı elektrikli şarj istasyonu kuracak

Porsche, ABD'de en az 500 hızlı elektrikli şarj istasyonu kuracak

Yıkıcı iş modelleri otomobil dünyasının geleneksel yapısını değiştirirken, hizmet sağlayıcılar da son sürat hem endüstriyi hem de tüketiciyi yeni olana alıştırmaya çalışıyorlar. Elektrikli araçlar ise otomobil sektöründe otonom araçlar ve e-mobilite kadar çok konuşulan ancak daha hızlı hayata geçen bir değişim.

Özellikle son yıllarda hükümetlerin, araç üreticilerinin ve enerji sağlayıcıların ortaklaşa girişimleri ile de elektrikli araç kullanımının önü daha fazla açılmak isteniyor. Daha fazla tüketicinin elektrikli araç kullanmayı seçmesinde ise elbette şarj istasyonlarına erişilebilirlik önemli bir rol oynuyor.

Şirketler bu konuda adımlar atarken, son olarak Alman otomobil üreticisi Porsche de ABD'de en az 500 hızlı elektrikli şarj istasyonu kuracağını duyurdu.

2019 yılına kadar tamamlanması beklenen şarj ağının tarihi de oldukça manidar. Zira Porsche'nin Tesla S'e rakip aracı Mission E'nin 2019'da satışa sunulması bekleniyor. Mission-E, 89 yıllık araç üreticisi için de önemli bir yere sahip. Zira araç modeli Porsche'nin ilk tamamen elektrikle ile şarj olabilen aracı olarak tarihe geçecek.

Automotive News'de yer alan habere göre Porsche, bir aracı şirket ile araçların şarj dolumunu sağlayacak. Bayilik sisteminin hayata geçmesi ile eyaletler arasında fiyat farkının olması bekleniyor. Zira Tesla'nın da aynı iş modelini benimsediği  uygulamada Kaliforniya'da araç sahipleri  kWh başına 0.26 dolar sabit bir ücret ödüyor. Michigan'da ise 60kW üstüne ve dakikasına 0,24 $ /  60kW ve altına veya dakikasına 0,12 dolar ödeniyor.

Avrupa'da ise Shell,  elektrikli şarj istasyon ağı yaratmak isteyen akaryakıt firmaları arasında başı çekiyor. Şirket geçtiğimiz yıl yine kendisi gibi Hollanda merkezli elektrikli araç şarj istasyonu firması NewMotion‘ı satın aldığını duyurmuştu. Satın almanın ardından ise Shell, BMW, Daimler, Ford ve Volkswagen’in ortak girişimi olan şirket Ionity ile anlaşmıştı.

Pazar, baş döndürücü bir şekilde değişirken yazımızı Almanya Ekonomi Bakanı Peter Almair ile bitirelim: Elektrikli araca yatırım yapın, yoksa kaybedersiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.