Araştırma sonucu ABD'lilerin 10'da biri Facebook hesabını sildiğini söyledi

Araştırma sonucu ABD'lilerin 10'da biri Facebook hesabını sildiğini söyledi

Yapılan bir araştırmada ABD'li kullanıcıların neredeyse 10'da biri gizlilik kaygısıyla Facebook hesaplarını sildiklerini ifade etti. Araştırmaya katılan kullanıcıların yüzde 35'i ise Facebook'u daha az kullandıklarını söyledi.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, bu hafta Washington'da verdiği ifadede, veri şirketlerinin milyonlarca kullanıcının bilgisini çalabilme durumunun ortaya çıkmasının ardından Facebook hesabını silen kullanıcı oranının çok da "anlamlı" olmadığını söyledi. Zuckerberg benzer bir açıklamayı #DeleteFacebook hareketinin yükselişinde de yapmıştı. Bu arada şimdiye kadar bu hareketin destekçileri arasında WhatsApp kurucu ortağı Brian Acton ve Apple'ın kurucu ortağı Steve Wozniak'ın da yer aldığını hatırlatalım.

Tüm bu olayların ve açıklamaların üzerine konuya açıklık getirmek isteyen analist Carolina Milanesi ve teknoloji araştırma grubu Techpinions ise düzenledikleri bir anket ile ülkeyi yaş ve cinsiyet bakımından temsil edebilecek 1000 ABD'li kullanıcıya Facebook hakkındaki hislerini sordu.

Anket sonuçlarından en çok öne çıkan başlıklar ise şu şekilde:

  • Katılımcıların yüzde 17'si gizlilik kaygısıyla telefonlarından uygulamayı kaldırdıklarını söyledi.
  • Yüzde 35'i gizlilik sorunları nedeniyle Facebook'u eskisinden daha az kullanıyor.
  • Yüzde 9 Facebook hesabını tamamen sildiğini söylüyor.
  • Yüzde 39 Cambridge Analytica skandalının "çok bilincinde" olduğunu yüzde 37'de "aşağı yukarı bilincinde" olduğunu söylüyor.

Bu arada Facebook'u sildiğini söyleyen kişilerle gerçekten silenler arasında rakamsal bir boşluk olabileceğini de belirtelim. Sounçta beyanların doğruluğu üzerine bir çalışma yapılmış değil. Yine de Milanesi her halükarda azalan erişimin Facebook için gerçek bir risk oluşturduğunu belirtiyor.

Araştırmaya göre ankete katılan ve 7 yıldan fazladır Facebook'ta olan 5 kişiden ikisi Facebook'un eskisi gibi olmasını istiyor. Şirket her geçen yıl Facebook'a yeni özellikler eklese de aslında Facebook'un ana ürünü hiç değişmedi. Belki de bu söylem, hepimizin sosyal medya ile daha özgür olacağını düşündüğümüz ve sosyal medyanın dünyayı değiştirebileceğini hayal ettiğimiz zamanların özleminden ibarettir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.