GitLab, GitHub'ı destekleyen özelliğini yayına alıyor

GitLab, GitHub'ı destekleyen özelliğini yayına alıyor

Birçok farklı açıdan GitHub rakibi diyebileceğimiz GitLab, kod sürekliliği ve entegrasyonu konusunda GitHub desteğini yayına aldığını duyurdu. Bir başka deyişle kodunuzu GitHub üzerinde barındırırken GitLab entegrasyonu sayesinde geliştirmeye ve test etmeye devam edebilirsiniz.

Yeni duyurulan bu özellik bir süre ücretsiz olarak geliştiricilere açık olsa da GitLab'ın gümüş paketine dahil oldu ve eğer her iki servisi de kullanıyorsanız GitLab'ın ücretli sürümü ile bu özelliği kullanabilirsiniz.

GitHub, barındırma hizmeti dışında geliştiricilere temel proje yönetimi ve görev yönetimi araçları sunarken bir geliştirme sürecinin tamamı için destek sağlamıyor ve genelde geliştiriciler partnerler aracılığıyla bunu sağlıyor. GitLab ise entegre hizmeti sayesinde daha eksiksiz bir CI/CD çözümü sunuyor. Tabi GitHub'ın şirketler ve geliştiriciler arasında çok daha popüler olduğu gerçeğinin de farkındalar ki böyle bir hizmeti yayına aldılar. Yaptıkları bu hamle ile uzun vadede yeni kurumsal müşteriler kazanmayı umuyorlar.

GitLab CEO'su ve kurucularından Sid Sijbrandij "CI/CD (kod sürekliliği) DevOps'un omurgasını oluşturuyor" dedi. "Bu yeni özellik sayesinde GitHub'ı sadece barındırma amaçlı kullanan işletmeler ve açık kaynak kodlu projeler GitLab'ın sektör lideri CI/CD yeteneklerine erişebilirler."

GitLab ayrıca Atlassian'ın BitBucket'iyle de benzer bir entegrasyon sunuyor. Bu hamlelerle beraber sektördeki yerini hem sağlamlaştırıyor hem de büyüme hızını artırmaya devam ediyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.