GitHub'ın açık kaynak versiyonu: GitLab

gitlab-logoGitLab için bir anlamda GitHub'ın open source yani açık kaynak ve ücretsiz hali tanımını yapabiliriz.

GitLab'ı bağımsız geliştirici ve şirketler kod yönetim, kod depolama ve 'Continuous Integration' yani kod sürekliliği için kullanabiliyorlar. Arka tarafta aynı GitHub gibi Git kullanan GitLab; kullanıcılarına kod denetimi, iş takibi, ve 'wiki' gibi çok sayıda özellik de sunuyor.

GitLab.com üzerinden üye olarak herhangi bir kurulum yapmadan ücretsiz olarak da kullanabileceğiniz GitLab, GitHub'la kıyaslayacak olursak limitsiz kod deposu, disk alanı ve 'Continuous Integration' yani kod sürekliliği (ücretsiz olarak) gibi özelliklere sahip.

Bunun dışında GitLab'ı kendi sunucunuza kurarak 'Community Edition' özellikleriyle beraber ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Tabii daha çok birebir iletişim ve eğitim gibi konularda hizmetler alabildiğiniz ücretli paketlere de göz atabilirsiniz.

Hollanda merkezli bir girişim olan GitLab, bugüne kadar herhangi bir yatırım almış değil. 2013 yılının Temmuz ayında hayata geçen GitLab, yer aldığı pazar ve marifetlerini düşünecek olursak yakın gelecekte dikkatleri üzerine çekebilir gibi duruyor.

GitLab üzerinde 'issues', 'merge request' ve 'intergation' gibi konularında bizzat gösterildiği videoyu dilerseniz hemen aşağıda izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.