İnteraktif mobil video deneyimi Aurora, etkileşimi yeniden yorumluyor

İnteraktif mobil video deneyimi Aurora, etkileşimi yeniden yorumluyor

Adcolony interaktif mobil video deneyimi Aurora'yı Unilever'in 5 markası üzerinden kullanıcılara sundu. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde ilk olarak Türkiye’de hayata geçen Aurora HD Video, kullanıcıların ekrana dokunarak ya da telefonlarını hareket ettirerek markalar ile gerçek bir etkileşime girmesini sağlıyor.

Unilever'in; Clear, Rexona, Signal, Dove ve Lipton kampanyaları için hazırlanan etkileşimli videolar ile standart video kampanyalarının 100 katı etkileşim elde edildiği belirtiliyor. İnteraktif video kampanyalarının hayata geçen ilk örneği ise Clear 'ın reklam kampanyası. Kullanıcılar bu reklam kampanyasında video ile eş zamanlı olarak marka yüzü Ronaldo ile futbol topu sektirmeye davet edildi. Videoyla birlikte başlayan oyunda kullanıcılar ekrana dokunarak top sektirebildi. Bu interaktif top sektirme deneyiminin sonunda ise kullanıcılar Ronaldo’ya son pası vererek reklam videosunun bir parçası haline geldi. Videonun sonunda skorlarını görebilen kullanıcılara yeniden oynama şansı verildiğini de belirtelim.

Bu interaktif mobil video deneyimi sayesinde kullanıcıların tüm reklamı izlenmesi sağlandı. Bu izleme esansında kullanıcıların ortalama dikkat puanının yüzde 86.9 olduğu saptandı. Kullanıcıların 6.2 milyon kez ekrana dokunduğu tespit edilirken, etkileşim oranının yüzde 257 olduğu ifade edildi. Görüntülemeler tarafında ise 1 milyon 801 bin 517 kullanıcının videoyu tamamladığı belirtildi. Nielsen ile yapılan marka bilinirliği araştırmalarında da yüzde 7 artış görüldü.

Aurora kullanılan bir diğer reklam filmi ise Rexona'ya ait. Kadınlara odaklanılan reklam filminde, kadınların hayatta karşılaştıkları zorluklarla başa çıkmaları anlatılıyor. Kadınların gücünün vurgulandığı bu kampanyada kullanılan interaktif video sayesinde kadın kullanıcıların filmde gerçekten rol oynaması sağlandı. Örneğin, filmde camlar kırıldığında ekrana dokunan kullanıcılar gerçekten cam parçalarını kırdılar, ya da filmde tozlar uçuştuğunda kullanıcıların telefon camları kirlendi ve temizlemek için parmaklarıyla dokunmaları gerekti.

Rexona videosunun istatistikleri de Clear'e benzer şekilde seyrediyor. Kullanıcıların parmaklarını video üzerinde gezdirerek video ile 6 milyon 542 bin kez etkileşime girdiği tespit edildi. Dikkat skoru yüzde 89,3 olarak belirtilirken, etkileşim oranının ise yüzde 265 seviyesinde olduğu ifade edildi. 2 Milyon tekil kullanıcı tarafından izlenen video reklamın hedef kitlesini yakaladığını söyleyebiliriz.

Gün geçtikçe artış gösteren mobil reklam yatırımlarını ve reklam yatırımlarında dijital mecraların yükselişini düşündüğümüzde Aurora'nın markalar için iyi bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz. Zira sosyal ağlardaki reklam görüntülenmelerinin doğruluğu sorgulanmaya devam ederken, Aurora kullanıcıların etkileşimini fiziksel olarak doğrulayabiliyor. Markalar kullanıcılarına özel parçacık efektleri ve gerçekçi dokular ile  farklı bir deneyim sunarken, doğru istatistiklere de erişebiliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.