Bilgisayar oyunlarınızı herhangi bir cihazdan oynamanızı sağlayan araç: Rainway

Bilgisayar oyunlarınızı herhangi bir cihazdan oynamanızı sağlayan araç: Rainway

Teknoloji geliştikçe bir çok kullanıcı için sağladığı fayda artıyor fakat günümüz kullanıcıları için hiç bir zaman yeterli olmuyor. Yeni ihtiyaçların ortaya çıkması sadece an meselesi. Örneğin cihazlar arası etkileşimler ve entegrasyonlar. Her geçen gün cihazlarımız daha fazla birbiri ile bağlantılı hale gelmeye başlıyor ve bulut teknolojisi sağ olsun her geçen gün her istediğimize istediğimiz yerden ulaşabiliyoruz. Yaşasın cihaz bağımsız hayatlar...

Peki ya oyunlar? Gerçek oyuncular için sevdikleri oyunlara istedikleri yerden erişmek ciddi bir problem. Bu problemi çözmek için ortaya çıkan girişimler her geçen gün artıyor. OnLive bu girişimlerden biriydi ve teknolojisinin bir bölümünü Sony'ye sattıktan sonra ani bir kararla kapandı. Şu anda OnLive'dan biraz farklı olsa da daha etkili bir yolla Windows bilgisayarınızdaki tüm oyunlarınızı web bağlantısı olan bütün cihazlarda oynamanızı sağlayan yeni bir girişim var; Rainway.

Rainway, en basit tanımıyla Windows 10 bilgisayarınıza -Mac cihazlar için şu anda destek sağlamıyor- indirdiğiniz bir sunucu yardımıyla diğer cihazlarınızdan oynunuzu oynamaya devam etmenizi sağlıyor ve bunu gerçekten hızlı ve basit bir şekilde yapıyor. Sunucuyu kurduktan sonra oyun oynamaya devam etmek istediğiniz cihazdan https://play.rainway.io adresine girmeniz yeterli. Telefonunuzdan, konsollardan veya bir Macbook'dan oynamaya devam edebiliyorsunuz. (Yukarıdaki tanıtım videosunu izlemediyseniz izleyin, oldukça güzel bir tanıtım yapılmış.)

Bu projenin en güzel yanı ücretsiz olması ve her zaman ücretsiz kalacağını belirtiyor olmaları. Her ne kadar hatalar ve eksikler olsa da PC oyuncuları tarafından severek kullanılacağını düşünüyorum. Tabii burada düşündürücü nokta "ücretsiz" olması.

Bu projenin her zaman ücretsiz kalacak olması firmanın elde edeceği veriler sayesinde gelir elde edeceğini düşünüyorum. Mutlaka farklı reklam modelleri olacaktır fakat kullanıcı davranışlarına dair detaylı veriler bir çok firmanın reklam amaçlı kullanımına sunulacaktır. Facebook ve Cambridge Analytica arasında yaşananlar ve elde edilen datanın kullanım şeklini göz önünde bulunduracak olursak ücretsiz bir ürüne her bir kullanıcı en değerli şeyini vermiş olacak. Tabi ki ürünü kullanmanız önünde bir engel değil bu, sadece bu tür konuları aklımızın bir köşesinde bulundurmamız faydalı.

Sonuç olarak, pek oyun oynayan biri olmadığım için Raiway gerçek oyuncuların ihtiyacına ne derece cevap verebiliyor emin değilim fakat bir oyuncuysanız ve uygulamayı kullanırsanız deneyimlerinizi yorum olarak paylaşmayı unutmayın.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.