Google'dan müşteri deneyimini değiştirecek teknoloji: Alışveriş Eylemleri

Google'dan müşteri deneyimini değiştirecek teknoloji: Alışveriş Eylemleri

Google bugün Amazon'da yer alan perakendecileri kendisine çekmek için Alışveriş Eylemleri programını tanıttı. Bu program ile birlikte Google satış sürecini hızlandırıyor. Şirket, perakendecilerin ürünlerine Google Arama, Google Express alışveriş hizmeti ve Google Asistan uygulamasında yer vermesini sağlıyor. Google Asistan uygulamasında bulunan ürünlerin mobil cihazlar ve Google Home gibi akıllı hoparlörlerde yer alabileceğini de belirtelim.

Çevrimiçi alışveriş yapan kullanıcılara evrensel bir kart sunan program, kullanıcıların mobilde, masa üstünde ya da sesli komut odaklı cihazlarda alışveriş yapabilmesini sağlıyor. Bu sonuncu seçeneğin perakendeciler için önemini vurgulamakta fayda var. Zira Amazon da sesli komutlar üzerinden alışveriş yapma seçeğini kullanıcılara Echo üzerinden sunuyor. Ancak Echo üzerinden Walmart gibi perakende şirketlerinden alışveriş yapmanız mümkün değil. Akıllı hoparlör pazar payını Echo'nun domine ettiğini düşünürsek, Google'ın bu yeni programının perakendeciler açısından dengeleri değiştireceğini söyleyebiliriz.

Üstelik Google bu yeni programı oluştururken Target, Walmart, Ulta Beauty, Costco ve Home Depot başta olmak üzere perakendenin önde gelen isimleriyle çalıştı. Örneğin Target ve Walmart sesli alışveriş konusunda bir süredir Google ile ortaklık içinde. Üstelik bu ortaklık Google Express ve Google Assistan'ı da kapsıyor. Böylece kullanıcılar Google Express üzerinden perakendecilerin sitesinden alışveriş yaparken,  Google Asistan yardımıyla "Walmart'tan deterjan al" gibi hızlı bir şekilde sipariş verebiliyor.

Hem yapılan bu ortaklıklar hem de Alışveriş Eylemleri programı perakendecilere müşteri sadakati inşa etmek konusunda da fayda sağlıyor. Zira Google, kullanıcılara tek tıkla yeniden sipariş ve kişiselleştirilmiş öneriler gibi özellikler sunarak perakendecilerin tekrar satın alma oranını arttırmayı da amaçlıyor. Bu noktada kullanıcılar perakendecilerin sadakat programlarında kullandıkları hesapları Google'a entegre edebiliyor. Böylece geçmiş satın almaları değerlendiren Google, kullanıcıların  yaptığı aramalarda karşılarına satın alabilecekleri öğeler sunuyor.

Google tıklama reklamcılığından vaz mı geçiyor?

Google'ın bu programda satış başına komisyon aldığını da belirtelim. Müşterinin ürünü satın almasından sonra satış üzerinden belli bir pay alan Google'ın bu gelir modeli, şimdiye kadar gördüğümüz tıklama başına ücret politikasından oldukça farklı. Tıklama başına ücret söz konusu olduğunda işletmeler, kullanıcıların reklama tıklayarak web sitesini ziyaret ettiğinde ya da işletmeyi aradığında Google'a ödeme yapıyordu.

Google'ın söylediğine göre programa katılan perakendeci ortaklar, programa katıldıktan sonra müşteri sepetlerindeki hacmin yüzde 30 arttığını gördü. Ulta ortalama sipariş değerlerinin yüzde 35 arttığını görürken, 6 aydır programı kullanan Target, Google Express'in müşteri sepetlerini ortalama yüzde 20 oranında arttırdığını ifade etti. Şu an sadece ABD'de kullanılan bu programın, o bölgedeki tüm perakendecilere açık olduğunu da ekleyelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.