IBM'den tuz tanesi boyutunda bilgisayar

IBM, yeni harikası olarak nitelendirebileceğimiz, tuz tanesinden küçük bir bilgisayar üretti. Dünyanın en küçük bilgisayarının tanıtımı ise bugün başlayan ve üç gün sürecek IBM Think 2018 kapsamında gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz kasım ayında, 50 qubit barındıran yeni kuantum bilgisayarını üreten IBM tarafından üretimi yapılan bilgisayar, yayınlanan fotoğraflarından anladığımız kadarıyla tuz tanelerinin içinde kaybolacak. Bir insanın parmak ucunu kaplamayacak kadar küçük. Verileri işleyebilen, analiz edebilen ve iletişim kurabilen bu bilgisayarın üzerinde milyonlarca küçük transistör var. Bilgisayar her ne kadar boyutuyla dikkat çekse de işlemcisi bilgisayarın boyutunun üzerine çıkamıyor. İşlemci gücünü 90’lardan kalma x86 işlemciden alan cihazın üretim maliyetinin de 10 cent'ten daha az olduğu belirtiliyor.

IBM'in minik bilgisayarı blockchain uygulamaları için veri kaynağı olacak

Bu küçük bilgisayarın blockchain uygulamaları için de bir veri kaynağı olabileceği söylentiler arasında. Veriyi düzenleme gibi belli başlı çok temel yapay zeka işlevini yerine getirebilen bu bilgisayar, malların sevkiyatının takip edilmesine ve hırsızlık, dolandırıcılık ve uygunsuzluğun tespit edilmesine de yardımcı olmayı hedefliyor.

Bu bilgisayarın üretilmiş olması, IBM’e göre yeni bir teknolojinin başlangıcı niteliğinde. Minik bilgisayarın prototipini test eden IBM yetkilileri, cihazın ne zaman satışa sunulacağı konusunda ise henüz bir açıklama yapmadı. Ancak gelecekte yeni nesil teknolojilerde bu minik bilgisayarların yerinin büyük olacağına inanılıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.