Almanya, 2018'de elektrikli araçların 3. büyük pazarı olacak

Almanya, 2018'de elektrikli araçların 3. büyük pazarı olacak

Otomotiv dünyasında elektrikli araç pazarında iştah kabartan bir tablo var. Ülkelerin çevre politikaları, giderek daha da bilinçlenen tüketiciler, daha kolay ulaşılabilir elektrikli şarj ağları gibi nedenler ile elektrikli araç satışları her geçen gün daha da artıyor.

Elektrikli araç satışında Çin'in yılın sonunda 1,2 milyon ile küresel pazarın lider ismi olarak kayıtlara geçmesi bekleniyor. Çin'de yapılan elektrikli araç satışları, onu ikinci sırada takip eden ABD'den bile neredeyse 2,5 katı daha fazla. Konu Avrupa'ya geldiğinde ise otomobil üretiminin lider ülkelerinden Almanya'nın Norveç'in gerilerinde yer aldığını görüyoruz.

Bloomberg'de geçtiğimiz Şubat ayında yayınlanan bir yazıya göre ise Avrupa'daki bu tablo 2018'in sonunda değişecek. Zira, şu anda Avrupa'da en büyük satışları Norveç yakalasa da uzmanlar, Almanya'nın bu sene elektrikli araç satışlarında Norveç'i geçeceğini öngörüyor. Norveç hükümeti, bir süredir elektrikli araç satışlarının artması için önemli vergi indirimlerini içeren bir program uyguluyor. En büyük amaç ise araçlardan üretilen karbondioksit emisyonunu azaltmak olarak kayıtlara geçiyor.

Avrupa'nın en yüksek nüfusa sahip ülkelerinden biri olan Almanya'nın yaklaşık 5,5 milyon nüfuslu Norveç'in karşısında, elektrikli araç satış miktarının bir başarı hikayesi olduğunu söylemek yanlış olur. Zira, 83 milyon nüfusu ile Almanya her ne kadar kamuoyunu elektrikli araç satın almaya teşvik etse de, ülke bu konuda yolun henüz başında. Ancak Almanya hükümetinin ülke çapındaki hızlı şarj ağının gelişimini finanse etmesi ile pazara her ay binlerce yeni elektrikli otomobil sürücüsü katılıyor.

Tesla, Avrupa'da pazar liderliğini kaybeder mi?

Elektrikli araç deyince akla ilk gelen otomobil markası elbette Tesla. Tesla, şu anda Avrupa pazarında lider olsa da, elektrikli araç satışlarının Ocak 2018 pazar paylarına baktığımızda Tesla model araçların ilk 5'te yer alamadığına tanık oluyoruz. Buradan Avrupa merkezli araç üreticilerin Tesla'nın öncülüğündeki pazara artık ayak uydurdukları ve tüketicilerin de kendi kıtalarına ait otomobil üreticilerini tercih ettikleri anlamını çıkarabiliriz.

Her ne kadar son sürat küreselleşmeye gitsek de, Avrupa'da artan milliyetçilik akımı da tüketicilerin kendi topraklarına ait ürünleri tercih etmelerini tetikliyor. Öte yandan son dönemde Avrupa ve ABD arasında yaşanan teknolojik krizler de iki kıta arasında soğuk rüzgarlar estirirken, bu durum tüketiciye de yansıyor olabilir. Ocak 2018'de elektrikli araç satışlarında ilk üçte Avrupa'da doğan otomobil markalarının olduğunu görüyoruz.

Avrupa  Ocak 2018 Pazar Payı
1 VW e-Golf 1,985 7.69%
2 Renault Zoe 1,871 7.25%
3 BMW i3 1,867 7.23%
4 Mitsubishi Outlander PHEV 1,165 4.51%
5 Smart Fortwo ED 1,143 4.43%

Bu arada Audi, elektrikli otomobil konsepti olan E-Tron modelinin dağıtımına Avrupa'da 2019'un sonbaharında başlayacak. Porsche'nin de Tesla S ile yarışması beklenen aracı Mission E'nin ise 2020'de yollara çıkması bekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.