Ethereum blockchain ölçeklendirme sorunu için Loom Network devreye girdi

Ethereum blockchain ölçeklendirme sorunu için Loom Network devreye girdi

TechStars tarafından da desteklenen LoomNetwork, dünyanın en büyük ikinci blockchaini ethereumda ölçeklendirilebilir ethereum uygulamaları yaratabilmek için bir geliştirici aracı. Ethereum'da ölçeklendirme sorunu geçtiğimiz yıl CryptoKitties uygulaması yayınlanıp bütün networkü kullanılamaz hale getirdiği zaman daha da belirgin olarak ortaya çıkmıştı. Bu soruna karşı geliştirilen yan zincir çözümlerinden Raiden Network ve Plasma hala test aşamalarında.

Bu konuda birçok girişimci yan zincir konsepti ile değişik fikirler geliştiriyor ama LoomNetwork’ün diğerlerinden farkı her bir uygulamanın yeni bir dappchain olarak adlandırıldığı mini bir blockchain olması. LoomNetwork iş geliştirme başkanı Michael Cullinan’ın; Loom, geliştiriciler için blockchain üzerinde hiçbir ölçeklendirme sorunu yaşamayan uygulamalar yaratmalarına olanak tanıyan bir platform, sözleri projenin amacını açıklıyor.

Geliştirici bir uygulama hazırladığı zaman, LoomNetwork bu uygulama için bir nevi yan zincir olan yepyeni bir blockchain başlatıyor ve sonradan ethereum ana blockchainine bağlıyor.

Yan zincir konsepti bitcoin ana zincirindeki ölçeklenme problemine karşı da geliştirilen bir fikir. Hatta Velvet forku ile bitcoinde de aynı ethereum özelliklerinin eklenebileceği konuşulanlar arasında. Ama LoomNetwork’ün blockhainleri biraz daha farklı ve özel olarak ölçeklendirme ve ana zincirin yükünü almak için tasarlanıyorlar. Bir yorum yazmanın ya da profil resmi değiştirmek gibi basit işlemlerin ana zincirde yayınlanmadan onaylanabilmesi gerektiğini belirten Cullinan, ethereum ana zinciri kadar güvenli olamayacağını da kabul ediyor. Zira bu yan zincirlerin hepsi yaratılır yaratılmaz LoomNetwork şirketinin kontrolü ve güvenliği altında olacağı için anti merkezcil yaklaşıma bir hayli ters.

Yapılan işlemlerin farklı olmasından dolayı farklı muamele görmesi gerektiğini belirten Cullinan, Loom’un başarılı olacağına inanmasının nedeni olarak ise şirketin sunduğu sayısız çözüm alternatifini gösteriyor. Sonuç olarak işlemlerin ne kadarının ethereum ana zincirinde onaylanacağına geliştirici karar verecek. Ayrıca zamanla Loom bütün ağı anti merkezcil hale getirmek için kamuya da açacağını belirtiyor.

Önceden merkezcil başlayıp sonradan anti merkezcil olma fikri yeni değil, CryptoKitties ve RSK da bu fikirle başladı ve hala tam olarak anti merkezcil değiller ama geliştiricilerin umudu bu yönde. LoomNetwork bu alanda ilk ethereum ölçeklendirme projesi olma unvanını taşıyor. Bazıları bu yaklaşımı ilk geliştirilme aşamasında daha rahat ve hızlı yol alınabildiği için yararlı buluyor. Zira LoomNetwork’te geliştirilen uygulamalar hatasız çalışıyorlar. Hatta bu hafta başlarında ekip ilk test uygulamaları, geliştiricilerin aralarında soru-cevap yapabildiği StackOverflow benzeri ama ethereum ana zincirine bağlı DelegateCall isimli uygulamayı yayınladı. Ekip bunun dışında LoomNetwork üzerinde üç uygulama daha yayınladı.

Loom ürünlerini “üretime hazır” olarak tanıtsa da daha sadece bir avuç ethereum geliştiricisine izin verilen kapalı beta testleri yapılıyor. Bir süre sonra açık kaynak olarak bütün geliştiricilere açılacak olan ve sosyal medyada da ses getiren LoomNetwork daha fazla insanın hata ayıklaması ile daha da kusursuz hale gelecektir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.