Amazon, akıllı kombi üreticisi Ecobee'ye 61 milyon dolar yatırım yaptı

Amazon, akıllı kombi üreticisi Ecobee'ye 61 milyon dolar yatırım yaptı

Akıllı tüketici araçları, bugün küresel ekonominin büyümesine yön veren geniş bir endüstri olarak görülüyor. Teknoloji şirketlerinin öncülük ettiği bu pazar da ise rekabet oldukça sert. Geçtiğimiz yıl  27,5 milyar dolar olan akıllı eve yönelik küresel pazarın ise 2022'de iki katına çıkması bekleniyor.

Amazon'un geçtiğimiz günlerde akıllı kombileri ile öne çıkan girişim Nest'in ürünlerini kendi satış kanalları aracılığı ile satmayacağı bilgisini duyurmuştuk duyurmuştuk.  Bu duyurunun ardından Amazon yeni bir yatırım ile dikkatleri yine üzerine çekti. E-ticaret devi, akıllı kombi alanında üretim yapan şirket Ecobee'ye 61 milyon dolar yatırım yaptı.

Böylelikle yatırımını 146 milyon dolara çıkaran Toronto merkezli Ecobee, Amazon'a ait Alexa Fund'un katılımı ile finansman turunu kapattığını duyurdu. C Serisi, Energy Impact Partners’ın öncülüğünde gerçekleştirildi. Seride yer alan diğer yatırımcılar arasında North Leaf Capital Partners, Ontario Capital Growth Corporation, Tech Capital ve GXP Investments de bulunuyor.

Ecobee bugün, ürünleri için tüm ev ses kontrolü vizyonunu genişletecek ve daha fazla yapay zeka formunu birleştirecek teknolojilere odaklanıyor. Ecobee, bu ayın ilerleyen günlerinde ABD'de bir Alexa destekli akıllı ışık anahtarı olan Ecobee Switch plus'ı piyasaya sürecek.

Bu arada bildiğiniz üzere Alexa Fund, Ecobee'ye ilk kez yatırım yapmıyor. Alexa Fund, 2016 yılında da girişime 35 milyon dolarlık yatırım ile adından söz ettirmişti. 2015 yılında kuruluşundan bu yana, 200 milyon dolara kadar destek veren Alexa Fund, robotik şirketlerden akıllı ev donanım ve oyun üreticilerine kadar ses kontrolü ile ilgilenen bir dizi girişime destek verdi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.