Solarçatı, çatınızın güneş enerjisi potansiyelini ortaya çıkaracak
Girişim

Solarçatı, çatınızın güneş enerjisi potansiyelini ortaya çıkaracak

Evde güneş enerjisi üreterek merkezi şebekeye enerji satmanın mümkün olacağını geçen yaz sizlerle paylaşmıştık. Bu sistem artık uygulanabilir durumda ve Solarcati.com Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelini meskenler üzerinden açığa çıkarmak için elini taşın altına koyuyor.

RKT Energy kurucusu Utku Korkmaz ve iMobileCode kurucusu Gün Makinabakan tarafından kurulan Solarçatı ismiyle müsemma bir girişim. Yani mesken çatılarına solar (güneş) enerjisi panelleri kurmayı teklif ediyor ve bu teklifi yaparken de internet üzerinden hesaplama yapabilmenizi sağlıyor. Resmi başvuru için sadece tapu ve kimlik belgenizi isteyen girişim bürokratik işleri sizin yerinize çözüyor ve işlemler tamamlandığında çatınızı Bloomberg Tier1 tipi yerli üretim güneş panelleriyle donatıyor.

Kurucuların yanısıra tamamı mühendis 6 kişilik bir satış ve operasyon ekibiyle hizmet veren Solarçatı, yukarıda da değindiğim gibi hane halkı ve mesken elektrik kullanıcılarını hedefliyor. RT Energy ile Türkiye çapında farklı enerji projelerine imza attıklarını vurgulayan Utku Korkmaz, “Ülkemizde şu anda 4 milyar dolar yatırımla gerçekleştirilmiş 3500 MW gücünde büyük ölçekli santral ovar. Bu rakamın %2,5’luk kısmının tüm geliştirilme süreçlerini RKT Energy bünyesinde, Solarçatı’nın mevcut ekibi gerçekleştirdi (araziye kurulan santral tarafı).” diyor ve ÇATIDER verilerine dayanarak Türkiye’deki Solarçatı potansiyelinin yaklaşık 8500 MW olduğunu paylaşıyor.

Hedef 2021'de 50 bin çatıya ulaşmak

Aldığımız bilgilere göre Solarçatı şu anda sadece 4 ev projesi tamamlamış. Ancak ön sözleşmesi imzalanmış 80 proje bulunuyor ve bunların en kısa sürede sonuçlandırılması planlanıyor. Utku Korkmaz bu yıl içinde en az 500 evde kurulum yapmayı amaçladıklarını fakat asıl hedefin 2021 yılında 50 bin çatıya ulaşmak olduğunu söylüyor. Korkmaz’a göre blok zincirinde olduğu gibi enerji konusunda da merkezi olmayan bir yapıya geçilmesi gerekiyor. Yani güneşin cömert enerji akışına herkesin direkt olarak ulaşması gerektiğini söylüyor.

Solarcati.com’daki hesaplama aracına göre aylık 100 lira elektrik faturası ödeyen bir hanenin kurulum için 26 bin liralık bir ödeme yapması gerekiyor. Fakat tek çatı altında birden fazla hane olduğunu düşünülürse Solarçatı’nın özellikle büyük şehirlerde daha hızlı büyümesi mümkün gözüküyor. Utku Korkmaz da ölçek ekonomisine değinerek “Fatura miktarı azaldıkça, yüksek bürokratik maliyetlerden dolayı cazibe nispeten azalıyor. Çünkü 1kW ‘ta yapsanız 10kW’ta bürokrasi maliyeti aynı. Ama yaptığımız nitelikli uğraşı ve sağladığımız somut veriler ile enerji bürokrasisi adım adım yükü ortadan kaldırıyor. Bizde sitedeki hesaplama aracını neredeyse her gün güncelliyoruz.” yorumunda bulunuyor.

Güneşin kozmik düzendeki önemi tartışılmaz ama son olarak rakam vererek bu potansiyele vurgu yapmayı gerekli görüyorum. GTM Research, 2018 yılı itibarıyla güneş panellerinin üretebileceği enerji kapasitesinin nükleer enerji tesislerinin üretim kapasitesini geçeceğini açıklamıştı. Bu ilerleme ABD’de Solarcity (Tesla) ve Sunrun gibi şirketler eliyle giderek hızlandırılıyor ki kendi evinin çatısını solar panellerle donatan Elon Musk’ın bu işin bu işin misyonerliğine soyunduğunu dahi söyleyebiliriz. Diğer yandan Google’ın Project Sunroof’u da ABD’lilerin çatılarındaki güneş enerjisi potansiyeli ölçmelerini sağlamıştı.

Türkiye’de güneş enerjisine adım atmak için erken olduğunu düşünebilirsiniz ama ülkemizin en soğuk illerinden biri olan Kars’ta bile güneş enerjisi paneli kullanan meskenler var, dolayısıyla solarcati.com’a göz atmanızı şiddetle tavsiye ederim. Şu anda İstanbul, İzmir ve Bodrum'da hizmet veriyor ancak talebe göre bu sayının artacağını tahmin etmek güç değil...

Yorumlar (13)
 1. Aylık 140 TL elektrik faturası ödediğimi varsaydım. Kurulum maliyeti 31.000 TL. Ben 31bin TL'yi bankaya koysam 250 TL faiz getiriyormuş 30 günlük vade ile. Yani 1 ay sonra param 31.000 + 250 (faiz) - 140 (elektrik faturası) = 31.090 TL oluyor.

  Ayrıca 31.000 TL vermekle bitmiyor kurulum. Bir de her yıl bakım varmış ve bakım ücretinin ne kadar olduğuna dair bilgi yok.

  Bilemiyorum... Bu konulara ilgi duymama rağmen karlı bir hareket gibi gelmedi bana. Kurulum maliyeti yüksek gibi...

  1. Yusuf Yusuf

   İçerikte yazdığı gibi tek bir ev için hesaplamak şu an için sabit bürokrasi maliyetlerinden dolayı mantıklı olmayabilir ancak tüketimi yüksek veya birden fazla evi kapsayan bir uygulamada büroksasi maliyetinin payı düşük kalacaktır. Ayrıca elektrik tüketim fiyatlarının zamanla artış göstermesini de dikkate almak gerekli. Şu an 100 TL ödediğiniz bir tüketim için 2 yıl, 5 yıl, 10 yıl veya 20 yıl sonra ne kadar ödeyeceğimizi bilmiyoruz.

   Bürokrasi maliyetleri de evsel çatılar için yakındır ki düşecek...

   Pek çok ülkede birçok ev sahipleri tarafından yatırım yapılmasının arkasında mantıklı bir sebep olmalı.

   1. Kadir Cengiz Kadir Cengiz

    En mantıklı sebep yurt dışında alternatif çok, bürokrasi az, gelir düzeyi yüksek. Dolayısıyla maliyet azdır eminim. Bu işlere sadece para ile çok sorunu olmayanlar kalkışıyor ülkemizde nedense! birde 25 yılda bile masrafımı çıkaramayacak olmamda ayrı bir dava. millet çok öderim ama zamana yayarım mantığı kuruyor. Bu kadar faydalı yenilikçi şeylerden bir kere vergi falan alınmaması gerek. Halkın daha az elektrik kullanımına sevk edilmesi gerek.

  2. Jiren Jiren

   İsa bey merhabalar, öncelikle sitemizi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz, hesaplamanızdan 150 TL aylık elektrik faturası ödediğinizi tahmin ediyoruz. 25 yıllık ödeyeceğiniz fatura tutarı 45 000 TL dir(elektrik fiyat artışı göz önünde bulundurulmamıştır) ve bu tasarrufunuza ek olarak sisteme vereceğiniz fazla enerjinin karşılığı 15.000 TL dır. Toplam kazancınız 60000 TL sını aşkın olacaktır. Çatınıza özel ücretsiz fizibilite hizmetimizden faydalanmak ve tüm sorularınızı cevaplamak adına 0212 280 00 00 destek hattımızdan bizleri ararsanız sizleri daha detaylı bilgilendirmek isteriz. Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederiz. Solarçatı Ekibi – Jiren

 2. Akın Akın

  Ne yazık ki sitelerindeki hesaplama aracının tasarruf kısmı çalışmıyor.

  1. Özkan Özkan

   Akın bey merhabalar, öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederiz, yaşanan teknik aksaklıktan dolayı özür dileriz. Arzu ederseniz 0212 280 00 00 no lu destek hattımızdan evinize özel ücretsiz fizibilite çalışmanızı talep edebilirsiniz. Solarçatı Ekibi – Özkan

 3. 26 bin tl çok para.260 ayda ödediğim parayı 1 seferde neden odeyim ki

  1. Özkan Özkan

   Arif bey merhabalar, öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederiz, Arzu ederseniz 0212 280 00 00 no lu destek hattımızdan evinize özel ücretsiz fizibilite çalışmanızı talep edebilirsiniz. Uzun dönemli tasarrufunuz konusunda sizleri bilgilendirmek isteriz. Solarçatı Ekibi – Özkan

 4. Kadir Cengiz Kadir Cengiz

  33 000 tl masraf yapıp 25 yılda ettiğim tasarruf 27 000. Panel fiyatlarının daha çok düşmesi gerekiyor çok. Solar santral kursun devlet diycem ama bu dediğime ben bile inanamadım şimdi.

  1. Özkan Özkan

   Kadir bey merhabalar, öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederiz, hesaplamanızdan 210 TL aylık elektrik faturası ödediğinizi tahmin ediyoruz. 25 yıllık ödeyeceğiniz fatura tutarı 60 000 TL olup(elektrik fiyat artışı göz önünde bulundurulmamıştır) ve bu tasarrufunuza ek olarak sisteme vereceğiniz fazla enerjinin karşılığı 27.000 TL dır. Toplam kazancınız 87 000 tl sını aşkın olacaktır .Arzu ederseniz 0212 280 00 00 no lu destek hattımızdan evinize özel ücretsiz fizibilite çalışmanızı talep edebilirsiniz. Uzun dönemli tasarrufunuz konusunda sizleri bilgilendirmek isteriz. Solarçatı Ekibi – Özkan

 5. Ertan Ertan

  Bu solar paneller çin sitelerinden temin edilebiliyor; gümrük vergisini ödeyip kendi sisteminizi kurmanız çok basit!

 6. Mesut Özarslan Mesut Özarslan

  Ülkemizde malesef bir sektör oluştuğu zaman o sektöre birçok firma tarafından yatırım yapılıyor ve bu sektör hele ki ütopik şeyler vaad ediyor ise (enerji tasarrufu gibi) firmalar bu sloganları kullanıp insanlardan paralarını nasıl alırız onun derdine düşüyorlar. Bunu da bir pazarlama stratejisi olarak görüyorlar.

  Mekatronik Mühendisi olarak benim tavsiyelerim olacak;

  * Bu enerji üretim sistemi bu kadar değerli ise ki bence de çok değerli bu sistemleri büyük mwatt olarak enerji üreten firmaların kurması gerek, yani baraj yatırımı yapan firmaya bunun geri dönüşü çok önemli vs anlatılması gerek peki bu firmalar neden büyük firmalara değil de küçük firmalara odaklanıyorlar. Çünkü büyük firmaların büyük satın alma departmanları var ve tesis kurarken bu kadar kar marjı v.s. koyamazlar.

  *İkinci tavsiyem dediğimiz gibi çok önemli bir enerji çeşidi hem üretimi ucuz hatta bedava o zaman elektrik firmaları çatılara

  sistemleri kendileri kursun, kendi departmanlarını oluştursun bize de daha ucuz elektrik satsınlar faturam 120 değil de 60 gelsin, mali yük kullanıcıya binmesin yatırımcı şirkete binsin.

  Yazılacak çok şey var. Bu şirketi tenzih ederek söylüyorum insanlar genel anlamda artık şirket yönetir iken ihtiyacı kadar para kazanmaya çalışmıyor. Herkes eline geçirdiğinden ne kadar para kazanırım diye düşünüyor.

  Şirketler bugün kendini düşünüyorsa günü kurtarma babında ne kazanırsam kar olarak düşünüyorsa; biz kullanıcılar da şirketlere ne vermezsek kar olarak günü kurtarmak için alışverişlerimize dikkat etmemiz gerek.

  Sonuç olarak 25 yıllık yatırım yapmak doğru değil, çünkü 25 yıllık yatırım yaptığınız ürünlerin ömrü 25 yıl değil.

  UNUTMAYIN EVET ELEKTRİK PAHALANACAK AMA BU SİSTEMLERİN ÜRETİMİ DE UCUZLAYACAK!!!

  Panelleri alın araştırın kendiniz kurun olmadı bi elektrikçi çağırıp tarif edin kursun 10 yaşındaki bir çocuk bu sistemleri kurabilir araştırınca göreceksiniz.

  Bu firmalara da tavsiyem milletin ürettikleri üzerinden zengin olmaya çalışacağınıza lütfen üretim yapın ülke zengin olsun. Aldığınız mühendisleri arge için kullanın LÜTFEN!!!

  1. Ahmet Ahmet

   250 tl faturam var ve 25 yıl da toplam 75000 tl tasarrup edip üzerine 37 000 tl ek kazanç sağlayacağım aslına bakarsanız çok da mantıksız değil elektrik fiyatlarının sürekli arttığını da göz önünde bulundurursak :)