RobinHood komisyonsuz kripto para alış-satış hizmetini başlattı

RobinHood komisyonsuz kripto para alış-satış hizmetini başlattı

ABD’nin en büyük kripto para borsası CoinBase, bu unvanını kaybetmek üzere. Komisyonsuz kripto para borsası hizmeti ile RobinHood, dün ABD’nin 5 farklı eyaletinde kullanıcılarına hizmete vermeye başladı.

Şimdilik, California, Massachusetts, Missouri, Montana ve New Hampshire’da kripto para borsası hizmeti veren uygulamada kullanıcılar komisyon ödemeden bitcoin ve ethereum alıp satabilecek ve bunlar dışında 14 farklı kripto paranın fiyat takiplerini yapabilecekler. CoinBase borsasında yapılan işlemlerde yüzde 1.5-4 arasında alınan komisyonlar ile kıyaslandığında RobinHood’un yeni kullanıcılar için bekleme listesi oluşturması çok normal görünüyor.

RobinHood’un kripto para borsası hizmetinde komisyon almamasının altında yatan en büyük neden ise; yeni jenerasyon kripto para yatırımcılarını, hali hazırda sunduğu hisse senedi, vadeli sözleşmeler gibi diğer geleneksel yatırım araçlarına çekebilmek.

Uygulamanın Retro ve Tron temalı arayüzü; bitoin, ethereum, bitcoin-cash, litecoin, ripple, ethereum classic, Zcash, modero, dash, stellar, qtum, bitcoin gold, OmniseGo, NEO, lisk ve dogecoin dahi 16 kipto paranın fiyatlarını takip etmeyi de eğlenceli bir hale getiriyor. Fiyat takibi her kullanıcıya açık ancak alış-satış özellikleri bekleme listesindeki sıraya göre kullanıcılara sunuluyor.

https://youtu.be/233RzfqYExI

RobinHood kripto para borsası hizmeti vereceğini ve bu hizmetten komisyon almayacağını geçen ay duyurmuştu. Duyurunun yapılması ile birlikte ilk dört saat içinde 1 milyon yeni kullanıcı uygulamaya kayıt olmuştu. Bu yoğun ilgi Geçtiğimiz kasım ayında 3 milyon olan kullanıcı sayısını 4 milyona çıkarttı.

Hisse senedi alış satış uygulamaları genellikle işlem başına komisyon alırken RobinHood’un komisyonsuz olarak çalışabilmesi ve bu kadar kullanıcıya hizmet verebilmesi tamamen mühendislik ekibinin ve Gold üyelik fikrinin eseri. Gold üyelik satın alan kullanıcılar ayrıca alış satış işlemleri için sistemden kredi de çekebiliyorlar. Bu yaklaşım 2013 yılında kurulan girişimin 176 milyon dolar fon toplayabilmesini sağlamıştı. Girişimin günümüzde ki değeri ise 1.3 milyar dolar. Kripto para borsası işlemlerinde komisyon almama fikri ile geleneksel yatırım araçlarına yeni ve amatör yatırımcıları çekmeyi planlayan RobinHood, son dönemde kripto para borsalarına yapılan siber saldırılarda göz önüne alındığında güvenlik önlemlerine bir hayli önem vermeli.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.