Airbnb, Airbnb Plus ürünüyle otellerle sürdürdüğü rekabeti artırıyor
Girişim

Airbnb, Airbnb Plus ürünüyle otellerle sürdürdüğü rekabeti artırıyor

Airbnb, dün sitesinde yeni hizmeti Airbnb Plus'ı yayına aldı. Aynı zamanda San Francisco'da düzenlenen bir etkinlik ile CEO Brian Chesky tarafından tanıtılan Airbnb Plus, Airbnb kullanıcılarına otel benzeri bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor. Airbnb Plus ile kullanıcılar, belli bir standartta ve şirketin tabiriyle Kalite onaylı bir hizmet alıyor.

Airbnb'nin web sitesinde Airbnb Plus hizmeti şu cümleler ile tanımlanıyor:

İster özel odada olun ister tüm yer sizin olsun her Airbnb Plus evi benzersiz, dikkatlice tasarlanmış ve standart olanaklara sahip bir evdir. Tüm Airbnb Plus evleri, konfor, tutarlılık ve tasarımdan emin olmak amacıyla bizzat ziyaret edilir. Evler olması gereken olanaklardan duvarlardaki resimlere kadar, misafirlerin bize sevdiklerini söylediği 100'den fazla şey açısından kontrol edilmektedir.

10. yılını kutlayan Airbnb; Airbnb Plus'ı 13 şehirde 2000'in üzerinde mekanda kullanıma sunuyor. Bu şehirler ise Austin, Barselona, Cape Town, Şikago, Los Angeles, Londra, Melbourne, Milano, Roma, San Francisco, Şangay, Sydney ve Toronto. Basında yer alan haberlere göre Airbnb Plus evlerinin gecelik fiyatı 200 dolardan başlayacak. Airbnb'nin şimdiye kadar sunduğu evlerin fiyatı ise gecelik 100 dolar civarındaydı. Kullanıcıların Airbnb Plus'ı diğer evlerden ayırt edebilmesi için, sitede bu kayıt fotoğrafı altında PLUS rozeti yerleştiriliyor.

Airbnb'deki ev sahipleri ise bu programa katılabilmek için 149 dolar ödeyerek başvuruda bulunabiliyor. O evlere bir fotoğrafçı ve denetmen gönderilerek hem mekanın profesyonel fotoğrafları çekiliyor hem de evin 100 puanlık checkliste uyup uymadığı denetlenmiş oluyor. Airbnb'nin bu 100 puanlık checlistinde temiz buzdolabı, tam donanımlı yemek ekipmanları ve tuvalet malzemeleri stoğu gibi kriterler yer alıyor.

10 yıl boyunca 300 milyon misafire ev sahipliği yapan Airbnb, bu hamlesiyle kullanıcı tabanını genişletmeyi amaçlıyor. Geliştirdiği Premium servislerev sahiplerine kredi desteği ve WeWork işbirliğiyle uzun süredir otellerle rekabeti sürüdüren şirket, Airbnb Plus sayesinde hedf kitlesini de bir üst segmente taşıyabilir. Üstelik butik oteller ve oda kahvaltı gibi hizmetlerin platformda kategorize edilmesi Expedia ve Priceline gibi sitelerden trafik çekilmesine yardımcı olabilir. Şirket bu yeni kategorizasyonu 2018 yazında hayata geçirmeyi planlıyor.

Yorumlar (2)
  1. Airbnb plus gerçekten çok güzelmiş. Ben airbnb normalini kullanıyorum ve başımdan geçen bir hikayeyi anlatmak istedim. Prag'ta bir ev kiraladık ve ev sahibiyle iletişime geçtikten sonra telefon numarasını aldık. Prag'a gittiğimizde bizi ev sahibi hava alanından aldı ve eve kadar bıraktı ve bundan hiçbir ücret talep etmedi. Tatilimiz boyunca da bizle hergün ilgilendi ve ihtiyacımız olan herşeyi bize karşıladı. Yani airbnb'de sadece ev kiralamıyorsunuz bir dostunuz da oluyor memnun kalırsanız da tekrar aynı yere gittiğinizde aynı evi kiralıyorsunuz. Ayrıca airbnb'de yorumlara da dikkat etmenizi tavsiye ederim.

  2. Zeynep Solak Zeynep Solak

    Airbnb'de normalde ev de var ancak farklı deneyimler de yaşayabilirsiniz. En iyi restoranlar ve deneyimler hakkında da bilgi alabiliyorsunuz. Mesela gittiğiniz yerde bir konser var bunu bulabilir veya kar tatiline gittiniz size kayak öğretecek biri bile bulabiliyorsunuz. Biz isviçre'de denemiştik bu da çalışıyor :) Airbnb'den evlerini kiralayacaklara da tavsiyemiz kesinlikle gelen insanların da yorumlarına bakmanız olacaktır bazen yorumlar kötü olabiliyor ve bu insanları misafir etmezsiniz.