Audi, Quattro modellerini artırılmış gerçeklik uygulamasıyla evlere taşıyor

Audi, Quattro modellerini artırılmış gerçeklik uygulamasıyla evlere taşıyor

Bu ay içinde yeni artırılmış gerçeklik uygulamasını tanıtan Audi, kullanıcıların Audi Quattro modellerini garajlarına yerleştirmesini sağlıyor. Uygulamada Audi Quattro'nun dört modeli bulunuyor. Garajlarını ya da evlerindeki herhangi bir alanı akıllı telefonlarıyla tarayabilen kullanıcılar, bu alana Audi Quattro'nun dört modelinden herhangi birini yerleştirebiliyor.

Üstelik modelin orijinal boyutlarda olması da şart değil. Kullanıcılar istedikleri takdirde Audi Quattro'larını odalarına minyatür olarak da yerleştirebiliyor. Uygulamanın ilgi çekici özelliklerinden biri de kullanıcıların kendi test platformunu oluşturabilmesi. Uygulamada kullanıcılara kişiselleştirilmiş bir test sürüşü sunuluyor.

Şimdilik sadece marka bilinirliği yaratmak için piyasaya sürülen uygulama, kullanıcılara bir hizmet sunmadığı için indirilme rakamları gibi kriterlerin peşinde koşulmuyor. Marka bilinirliği için Facebook ya da Snapchat'in artırılmış gerçeklik platformlarını kullanmayı tercih etmeyen Audi, bu uygulamanın araç satışının geleceğini de etkileyeceğini düşünüyor.

Geçtiğimiz aylarda X2’nin tanıtımı için Snapchat 3D World Lensini tanıtan BMW, sanırız bu konuda Audi ile hem fikir değil. Her ne kadar BMW, daha genç bir kitleye ulaşmak için bu konuda Snapchat'i tercih etmiş olsa da uygulama geliştirmenin de daha maliyetli bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Yine de bu seçeneği tercih ederseniz geliştirdiğiniz uygulamanın kontrolü tamamen sizde oluyor. Böylece verdiğiniz hizmeti, müşteri deneyimini ve en önemlisi müşteri verilerini siz yönetmiş oluyorsunuz. Facebook ve Snapchat'in kapalı sistemlerinde ise bu kadar söz sahibi olmak pek mümkün değil.

Üstelik Audi gibi kendi artırılmış gerçeklik uygulamasını yazmayı tercih eden markalar da mevcut. Örneğin IKEA 2013 yılında müşterilerine ürünleri almadan önce evlerinde nasıl duracağını görebilmeleri için bir artırılmış gerçeklik uygulaması sunmuştu. Şirket, geçtiğimiz yıl ise Apple’ın ARKit’i sayesinde mobilyaları istediğiniz gibi yerleştirmenizi sağlayan arttırılmış gerçeklik uygulaması Ikea Place‘i tanıtmıştı.

Bundan sonra yeni modellerini de bu uygulama üzerinden tanıtmayı düşünen Audi, ürünlerini piyasaya sürmeden kullanıcılarının deneyimlemesini sağlayacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.