Apple, Unicode sistemiyle çöken Mac ve iOS'lar için güncelleme getirdi

Apple, Unicode sistemiyle çöken Mac ve iOS'lar için güncelleme getirdi

Geçtiğimiz hafta, mobil cihazlar için gizli ve güvenli bir tarayıcı deneyimi sunan Aloha Browser‘ın geliştiricileri, Apple cihazlarını etkileyen bir hata keşfetmişti. Unicode’un İngilizce dil seçeneğinde olmayan iki sembol, önceden tanımlanmış San Francisco fontunu kullanan Apple cihazlarının çökmesine neden oluyor, bu da iPhone'ların iPad'lerin, Mac'lerin ve hatta watchOS'ların zarar görmesine neden oluyordu.

Bu iki sembolden birinin bir uygulama içinde oynatılması halinde ise uygulamanın yazılımı anında çöküyor, bu durumun sonucunda genellikle uygulama tekrar açılamıyor ve uygulamanın yeniden indirilmesi gerekiyordu. Aloha Browser ekibi, Apple'a bu konuda bilgi verdiklerini de söylemişti.

Apple da bu sorunun çözümü için elini çabuk tuttu ve bu önemli sorunu, iOS için 11.2.6 ve macOS için 10.13.3 sürümü ile bugün giderdi. Şimdiye kadar Mail, Twitter, Mesajlar, Slack, Instagram ve Facebook uygulamalarının çökmesine neden olan bu sembollerin, yeni sürümler sonrasında sorun yaratmayacağı düşünülüyor. Yeni sürümler, bu hatanın çözümüne ek olarak, bazı üçüncü taraf uygulamalarının yarattığı sorunları da ortadan kaldırıyor.

Şu anda Apple cihazlarınızda güncellemeler mevcut bulunuyordur. Değilse bile üzülmeyin, her iki güncellemeyi de Apple'ın kendi sitesinden sorunsuz olarak indirebiliyorsunuz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.