Menlo Park'ta panik havası: Facebook çalışanları şirket tarafından izlendiklerini düşünüyor

Menlo Park'ta panik havası: Facebook çalışanları şirket tarafından izlendiklerini düşünüyor

Facebook kullanıcılarının platform tarafından izlendiği su götürmez bir gerçek. Ancak izleme konusunda şirket tek başına değil. Birçok teknoloji şirketi ya da Facebook platformunu kullanan markalar, internet kullanıcısının ayak izini takip ediyor. Kim, nerede, ne yapmış sorularının yanıtı bilebiliyor. Şu anda bile, profil bilgilerimizi ve daha fazlasını saklayan, gönderilerimizi izleyen yüzlerce şirket var.

Facebook'un, şirket içindeki sızıntıları önleyebilmek için çalışanlarını takip ettiği iddiası ise bugünlerde Menlo Park'ta panik havası yaratıyor. İddia ise Wired'da yer alan hikayede mevcut. Bir Facebook çalışanı olan kaynağın, Wired muhabirine telefonunu kapatmasını istemesi ile alevleniyor. Bu sayede Facebook'un, konum takibi kullanamayacağı ve toplantı için gazeteci ve çalışanın birbirlerine yakın olduklarını anlayamayacağı düşünülüyor.

Hikayede yer alan bilgilere göre Facebook'ta çalışanların takip edilmelerine yönelik paranoyalar iki yıl öncesine kadar dayanıyor. Konuya yönelik en güçlü tahmin ise Facebook'un Trending Topic biriminde çalışan Benjamin Fearnow'ın işten çıkartılması. Fearnow'ın, Facebook'a ait iki ekran resmini eski oda arkadaşı olan bir gazeteciye göndermesi ve aradan bir gün bile geçmeden işten çıkarılması en güçlü kanıtlardan biri olarak gösteriliyor.

Çalışanların işverenleri tarafından izlenmekte konusunda paranoyak olduğu ve hatta Facebook'tan konum verilerini aktif olarak saklamaya çalıştığı düşüncesi, şirket kültürünün büyük bir problemi olduğuna işaret ediyor.

Facebook, konuyu kabul eden bir açıklama yapmadı. Ancak şirketin duruma henüz itiraz etmemesi de soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.