Falcon Heavy'nin test fırlatılışı, ABD'de hükümetin kapatılmasından dolayı ertelendi

Falcon Heavy'nin test fırlatılışı, ABD'de hükümetin kapatılmasından dolayı ertelendi

ABD'de federal hükümetin kapatılması kamu işleri kadar, özel şirketlerin de işlerini aksatıyor. Elon Musk'ın kurucusu olduğu şirket, SpaceX'e ait roket Falcon Heavy'nin federal kükümetin kapanmasından dolayı test fırlatılışı yapılamadı.

Falcon Heavy'nin bu Ocak ayından önce lansmanının yapılması bekleniyordu.  SpaceX sözcüsü John Taylor The Verge'e konuyla ilgili olarak "Bu kapatma, SpaceX'in gelecekteki (ulusal güvenlik alanı) misyonları için kritik olan Falcon Heavy demonstrasyonunu etkiliyor" dedi.

Fırlatmanın NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden yapılması bekleniyordu. Ancak  Yaklaşık 2 bin NASA memurunun hükümetin bir bütçe anlaşmasına varıncaya kadar çalışmaya geri dönmemesi Space X'i olumsuz etkiledi.

Falcon Heavy, Space X'e yeni gelir kaynakları yaratabilir

SpaceX için Falcon Heavy lansmanı, şirketin geleceği için hayati önem taşıyor. Her biri dokuz Merlin motorlu üç Falcon 9 çekirdeği olan Falcon Heavy, SpaceX'in en güçlü ve yetenekli roketi olarak görünüyor. Roketin başarısı, SpaceX'in insanlığın Mars'a yolculuğunu gerçekleştirme misyonunda şirketin yeni finansal kaynaklar bulma konusunda önemli bir rol oynuyor.  Öte yandan başarılı bir Falcon Heavy lansmanı SpaceX mühendislerine Mars için BFR roketinin gelişimini bildirmek için çok fazla veri sağlaması öngörülüyor.

Bu arada Space X'in yaşanan bir dizi gecikmeden dolayı Falcon Heavy'nin fırlatışını yıllardır da erteliyor. Rötarlı fırlatılması planlanan  Falcon Heavy, Mars’ın yörüngesine Elon Musk’ın Tesla Roadster süper otomobilini de taşıyacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.