Otonom sürüş çözümleri sunan girişim Pony.ai, 112 milyon dolarlık yatırımla A Serisi'ni tamamladı

Otonom sürüş çözümleri sunan girişim Pony.ai, 112 milyon dolarlık yatırımla A Serisi'ni tamamladı

Otonom sürüş çözümleri üreten girişim Pony.ai, 112 milyon dolarlık bir fonlama ile A Serisi'ni kapattı. Yatırım turu Morningside Venture Capital ve Legend Capital tarafından yönetildi.

2016'nın sonlarında kurulan girişimin yatırımcıları arasında Hongtai Capital, Legend Star, Puhua Capital, Polaris Capital, DCM Ventures, Comcast Ventures, Silikon Vadisi Future Capital gibi önemli isimler de yer alıyor. Miracle Capital ise bu turda finansal danışman olarak yer aldı.

Kendi alanında hızlı bir ilerleme kaydeden şirket, otonom araçları endüstriyel alanlar, okul kampüsleri gibi çeşitli karmaşık yol koşullarında test ediyor. Araçlar ilk olarak ABD'de Bay Area yollarında test edildiler. Öte yandan şirket Çin'in Guangzhou kentinde de önemli bir yol katetti. Pony.ai, geçen Ekim ayında kentin ikinci merkez ofisini kurdu. Geçtiğimiz Aralık ayında ise kentin kamuya açık yollarında otoban araç sürme filosunu test etmeye başladı.

Hem Silikon Vadisi hem de Çin'de ofisleri bulunan Pony.ai'nin başarısının arkasındaki  otonom sürüş tecrübesine sahip deneyimli iki mühendis var. Şirket ortak kurucusu ve CEO'su James Peng daha önce Baidu'daki otonom sürüş bölümü ve büyük veri ve para kazanma platformları gibi diğer alanların teknik yönünü denetledi. Standford Üniversitesi'nden doktorası olan Peng kariyerine Google'da başlamıştı.

Peng'e göre, otonom araçların her ortamda çalışacak şekilde yenilenmesi yılları alacak. Şirket, mühendislik sorununu sınırlamak için üniversite kampüsleri, banliyöler, endüstriyel ortamlar ve sürüşün karmaşıklığının önemli derecede az olduğu ortamlarda otonom araçlar üretmeyi planlıyor. Pony.ai, araç platformunun üretime hazır modelinin 2-3 yıl içerisinde oluşacağına inanıyor.

Öte yandan şirketin diğer kurucusu ve CTO görevini üstlenen Tiancheng Lou, hem Google X'de hem de Baidu'da otonom sürüş üzerinde çalıştığını buradan paylaşalım.

Otonom araçlar şüphesiz ulaşım ekosisteminde devrim yaratacak. Nihai pazar, iş modelleri ve müşteri tercihlerini yeniden şekillendirirken günümüzdeki pazarlardan çok daha farklı olacak. Bu değişime son yıllarda da yapay zeka teknolojilerinin geliştrilmesi ile tanık oluyoruz. Şirket kurucuları,  ürün tanımından ve sistem entegrasyonundan yapay zekaya kadar Pony.ai'nin kitlesel pazarda önemli bir rol oynayacağını düşünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.