Netflix, oyun dışı uygulamalarda 2017'nin en çok gelir elde eden uygulaması oldu

Netflix, oyun dışı uygulamalarda 2017'nin en çok gelir elde eden uygulaması oldu

Küreselde akıllı cep telefonu kullanımının yaygınlaşması ve kullanıcıların mobil uygulamalara daha fazla ilgi göstermesi ile 2017'de uygulamalardan elde gedilen gelir ciddi oranda arttı. Mobil ekosistemi ve kullanıcı deneyimini ölçümleyen şirket Sensor Tower'a göre,  App Store ve Google Play Store'da, ücretli uygulamalar, abonelikler ve uygulama içi satınalmalardan elde edilen gelir 2017'de yaklaşık 60 milyar doları buldu. Bu, tüketicilerin her iki mağaza için yaklaşık 43,5 milyar dolar harcadıkları 2016'ya kıyasla yüzde 35 arttığı anlamına geliyor.

Sensor Tower'ın son yayınladığı rapora göre ise  dijital yayın kanalı Netflix, 2017 yılının kazannan ismi oldu.  Oyun dışı uygulamalar arasında küreselde en fazla gelir elde eden Netfilix, şirket tahminlerine göre kullanıcılarından yaklaşık 510 milyon dolar brüt gelir elde etti. Böylelikle 2016'da 215 milyon dolarlık kullanıcı harcaması  göre yaklaşık 2.4 katı arttı.

Google Play'de geçtiğimiz yıl 4. sırada yer alan Tinder, bu yıl en fazla gelir elde eden oyun dışı uygulama oldu. Netflix, beşinci sırada yer alan HBO NOW'ın hemen altında, 6. sırada App Store'a göre pek de parlak olmayan bir sıralamada yılı tamamladı.

2018'de içeriğe yaklaşık 8 milyar dolar harcama

Netflix'in bu başarısının arkasında orjinal içerik üretiminin rolü büyük. Şirket bu konuda da kesenin ağzını bir hayli açıyor.  2016 yılında içeriğe 5 milyar dolar harcayan Netflix'in,  2017'de içerikler için 6 milyar dolar harcadığı tahmin ediliyor. Netflix'in CFO'su David Wells, Netflix'in 2018 yılı için içeriğe 7 - 8 milyar dolar harcayacağını söylemişti. Öte yandan platform, içerik sayısına paralel olarak abonelik sayısını da hızla arttırıyor.

Netflix'in üçüncü çeyrek geliri yıllık yüzde 33 artışla 2,98 milyar dolara yükselmişti. Gelir yatırımcıların da yüzünü güldürürken, şirket yetkilileri platforma 5,3 milyon yeni üye kazandırdıklarını duyurmuştu.

İndirilen oyun dışı uygulamalarda ilk 10'da yok

Bu arada Netflix en yüksek hasılat yapan oyun dışı uygulama olsa da küreselde hem Apple Store hem Google Play'de en çok indirilen 10 uygulama arasında yer alamadı. İlk üçte WhatsApp, Messenger ve Facebook hem genelde hem de Google Play'de en fazla indirilen uygulamalar oldu.

2016'da olduğu gibi Facebook uygulamaları mobil dünyaya hakim olmaya devam ederken YouTube, App Store'da ilk üç arasına girebildi. Raporda yer alan daha fazla bilgiye Sensor Tower'ın web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.