ABD'de büyümeyi sürdüren Sinemia yeni yatırım turunu tamamladı
Yatırım

ABD'de büyümeyi sürdüren Sinemia yeni yatırım turunu tamamladı

500 Startups ve Revo yatırımı sonrasında ABD'ye açılan Sinemia, yurt dışı büyümesi için mevcut yatırımcılarına yenilerini de ekleyerek yeni yatırım turunu tamamladı. Sinemia'nın bu yatırım ile ABD pazarındaki büyümesini hızlandırmaya odaklanacağını ve 2018 yılı içerisinde Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri Hong Kong ve Singapur’un da olduğu 6 yeni pazara açılacağanı belirtelim.

2018 yılı içerisinde ABD’de almayı planladığı 10 milyon dolarlık Seri A yatırımını da paylaşan girişim Türkiye’den mevcut ve yeni yatırımcıların katıldığı bu yatırım turunu köprü yatırım olarak nitelendiriyor. Sinemia'nın yeni turunda yer alan yatırımcılar Hasan Aslanoba, Sankonline, Mete Karayel ve İstanbul Startup Angels'tan Burak Örücü, Ali Çebi, Hande Enes ve Sunvest oldu. Sinemia'nın yeni turu ile birlikte yatırımcıları arasına eklenenlerse Sankonline, Hande Enes ve Sunvest olarak gözümüze çarpıyor.

Bu yatırım turuna dair rakam paylaşılmazken tahminlerimize göre Sinemia bu turda aldığı 5,5 milyon TL'ye yakın bir rakamla kapattı.

ABD pazarında 6 aydan kısa sürede 1 milyon dolar gelir

Revo'nun hazırladığı yıl sonu raporunda yüzde Sinemia'nın ücretli abone sayısında yüzde 150 büyüme yakaladığını sizlere aktarmıştık. Yeni gelen bilgiler bu büyümeyi detaylandırıyor. Sadece ABD pazarında kuruluşundan 6 aydan kısa sürede 1 milyon dolar gelir ettiğini belirten girişimin bu başarısı oldukça dikkat çekici. Bambaşka kültürde ve dinamiklerde kuruluşun ardından 1 milyon dolar ciroya ulaşmak oldukça önemli.

Webrazzi Ödül 2017'de yılın girişimcisi adayı olarak da gösterdiğiniz Sinemia Kurucusu Rıfat Oğuz'un yatırımla ilgili açıklamalarına da aşağıda bulabilirsiniz:

ABD 246 milyon seyircinin bulunduğu ve 11 milyar dolarlık hasılatın yapıldığı, dünyanın en önemli sinema pazarı. ABD’de hızlı büyüme ile 2018 için belirlediğimiz hedefleri 2017’nin sonunda geçmeyi başardık. Bugün Sinemia ile Türkiye, İngiltere ve ABD’de toplamda ayda 5 milyon tekil sinema severe ulaşıyoruz. Bu hızlı büyüme ve aldığımız yeni yatırımlar, 2018’de bizi daha da cesur hedefler koymaya teşvik ediyor. 2018 ortasında toplam 9 ülkede aktif olacağız. Sinema alanında yapay zeka, artırılmış gerçeklik ve blockchain teknolojilerine yatırım yapıyoruz. Bugünkü büyüme planlarımıza göre 2019 yılı ortasına kadar toplamda 50 milyon dolarlık yatırım almayı hedefliyoruz.

Yorumlar (8)
 1. Engin Engin

  Tebrikler, web ve mobil uygulama arayüzlerini değiştirirlerse çok iyi olacak. İşlem yapmak çok karışık. Artık tel desteği verirlerse güzel olur.

 2. Ozgur Ozgur

  Henüz kullanmadım ama büyüme rakamları olsun bahsedilen yatırımlar olsun gerçekten gurur verici ve güzel gelişmeler. Umarım daha çok böyle projeler çıkar ülkemizden

 3. Tebrik ederim, yalnız, nasıl kar ediyorlar çok merak ediyorum. Amerikada çok fazla filme giden var, ve yarı fiyatına indirim veriyorsunuz. Buradaki tek mantık, adam kartı alacak, ama düşündüğü kadar filme gidemeyecek sanırım. Yanlış mı düşünüyorum?

  Daha çok yakın zamanda Disney, Star Wars filminden aldığı komisyonu genelde kabul edilen %64 'ten %65 'e çıkardı diye bütün sinema salonları ayaklanmıştı: https://www.forbes.com/sites/scottmendelson/2017/11/02/star-wars-the-last-jedi-why-disney-is-pressuring-u-s-theaters/

  Uzaktan bakınca, parayla büyüyen, kar etmeyen, devamlı VC parasıyla dönen girişimlere benziyor. Tahminen bir planları vardır veya belli bir kitleye ulaşınca nede olsa kara geçeriz diyorlardır diye düşünüyorum.

  Benimki sadece merak, cevaplarlarsa sevinirim.

  1. ant ekşiler'in sorusu benimde aklımı kurcaladı. Sinemia dan farklı ancak film endüstirisinde yer alan Amerika dahil olmak üzere birçok ülkede hizmet veren MUBİ nin en büyük geliri aylık paket üyelikleri. Sinemia nasıl işin işinden çıkıyor merak ediyoruz. Başarılar bu arada.

 4. Caner Şahin Caner Şahin

  Selamlar,

  Ben webrazzi.wpengine.com da bu yazıyı okuduktan sonra sinemia.com sitesine 12 aylık çift kişi üye oldum. Fakat sinemia kartı 5 gün sonra elime ulaşacağını öğrendim. İnternette biraz araştırma yaptığımda ve sinemia.com un ne kadar saçma bir sistemi olduğunu öğrendim. Bir sürü şikayet bir sürü mağdur var bu sitenin. Bende hemen üyeliğimi iptal etmek istedim. Fakat o da ne ? üyeliğim başlamadan iptal edemiyorum! Ayrıca 12 aylık çekilen tutarı nasıl geri alacağım bilmiyorum. Kesinlikle telefonla veya mail ile ulaşılamıyor. Ayrıca otomatik mesajlarla insanlar kandırılıyor. Tüketici mahkemesine gideceğim bende ayrıca bu işin takipçisi olacağım. webrazzi gibi bir sitenin bu kadar mağduru olan bir sistemi överek yayın yapması ne ile ifade edilir siz karar verin...

  1. Engin Engin

   ben 3 aydır aktif sinemia kullanıcıyım. Şuana kadar bir problemle karşılaşmadım. İlk yorumda da belirtiğim gibi sadece anlaşılması güç bir uygulama. Neyi nasıl yapacağın tam olarak belli değil. Hatta ilk film izlemeye gittiğimde mağdur olmuştum. Fakat bu benim eksik okumamdan kaynaklıymış. Bence UX ve çağrı merkezi olayına acilen yatırım yapmaları gerekiyor.

 5. Bilgehan Aksoy Bilgehan Aksoy

  Rifat Bey'i bir seminerde dinleme sansi buldum. Oldukca mantikli ve caliskan bir insan, tam bir girisimci. Ayrica 5 aydir da Sinemia uyesiyim, sadece 1 kez problem yasadim, onda da 20 dk. icinde problemimi cozduler. Ben de sistemden nasil para kazandiklarini anlamiyorum ama en takdir ettigim uygulamalardan biri ve Rifat Bey, genc yasina ragmen cok basarili. Insallah daha nice basarilari olsun.

 6. bende üyeliğimi müşteri şikayetlerini okuyunca yapmaktan vazgeçtim böyle bir girişimin bu kadar çok müşteri şikayeti alması ve geri dönüşün çok az olması düşündürücü