ABD'de büyümeyi sürdüren Sinemia yeni yatırım turunu tamamladı

ABD'de büyümeyi sürdüren Sinemia yeni yatırım turunu tamamladı

500 Startups ve Revo yatırımı sonrasında ABD'ye açılan Sinemia, yurt dışı büyümesi için mevcut yatırımcılarına yenilerini de ekleyerek yeni yatırım turunu tamamladı. Sinemia'nın bu yatırım ile ABD pazarındaki büyümesini hızlandırmaya odaklanacağını ve 2018 yılı içerisinde Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri Hong Kong ve Singapur’un da olduğu 6 yeni pazara açılacağanı belirtelim.

2018 yılı içerisinde ABD’de almayı planladığı 10 milyon dolarlık Seri A yatırımını da paylaşan girişim Türkiye’den mevcut ve yeni yatırımcıların katıldığı bu yatırım turunu köprü yatırım olarak nitelendiriyor. Sinemia'nın yeni turunda yer alan yatırımcılar Hasan Aslanoba, Sankonline, Mete Karayel ve İstanbul Startup Angels'tan Burak Örücü, Ali Çebi, Hande Enes ve Sunvest oldu. Sinemia'nın yeni turu ile birlikte yatırımcıları arasına eklenenlerse Sankonline, Hande Enes ve Sunvest olarak gözümüze çarpıyor.

Bu yatırım turuna dair rakam paylaşılmazken tahminlerimize göre Sinemia bu turda aldığı 5,5 milyon TL'ye yakın bir rakamla kapattı.

ABD pazarında 6 aydan kısa sürede 1 milyon dolar gelir

Revo'nun hazırladığı yıl sonu raporunda yüzde Sinemia'nın ücretli abone sayısında yüzde 150 büyüme yakaladığını sizlere aktarmıştık. Yeni gelen bilgiler bu büyümeyi detaylandırıyor. Sadece ABD pazarında kuruluşundan 6 aydan kısa sürede 1 milyon dolar gelir ettiğini belirten girişimin bu başarısı oldukça dikkat çekici. Bambaşka kültürde ve dinamiklerde kuruluşun ardından 1 milyon dolar ciroya ulaşmak oldukça önemli.

Webrazzi Ödül 2017'de yılın girişimcisi adayı olarak da gösterdiğiniz Sinemia Kurucusu Rıfat Oğuz'un yatırımla ilgili açıklamalarına da aşağıda bulabilirsiniz:

ABD 246 milyon seyircinin bulunduğu ve 11 milyar dolarlık hasılatın yapıldığı, dünyanın en önemli sinema pazarı. ABD’de hızlı büyüme ile 2018 için belirlediğimiz hedefleri 2017’nin sonunda geçmeyi başardık. Bugün Sinemia ile Türkiye, İngiltere ve ABD’de toplamda ayda 5 milyon tekil sinema severe ulaşıyoruz. Bu hızlı büyüme ve aldığımız yeni yatırımlar, 2018’de bizi daha da cesur hedefler koymaya teşvik ediyor. 2018 ortasında toplam 9 ülkede aktif olacağız. Sinema alanında yapay zeka, artırılmış gerçeklik ve blockchain teknolojilerine yatırım yapıyoruz. Bugünkü büyüme planlarımıza göre 2019 yılı ortasına kadar toplamda 50 milyon dolarlık yatırım almayı hedefliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.