Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan e-ticaret siteleri için önemli uyarı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan e-ticaret siteleri için önemli uyarı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS), 1 Aralık 2017 tarihinde hizmete sunuldu. E-ticaret istatistiklerinin oluşturulabilmesi, e-ticaret sitelerinin ulaşılabilir olması, kayıtdışılığın ve dolandırıcılık risklerinin azaltılması için oluşturulan Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi'ne 31 Aralık 2017 tarihine kadar tüm e-ticaret sitelerinin kayıt olması gerekiyor.

20 bin TL'ye kadar idari para cezası

Bakanlıktan yapılan açıklamalara göre, ağ üzerinde mal veya hizmet satışına yönelik sözleşme yapılmasını veya sipariş verilmesini sağlayan elektronik ticaret işletmeleri, kayıt veya bildirim yükümlülüklerini yerine getirecek. Kendilerine ait elektronik ticaret ortamında faaliyet gösteren hizmet sağlayıcılar, aracı hizmet sağlayıcılar ve yurt içinde yerleşik olup yurt içinde elektronik ticaret faaliyetinde bulunmamakla birlikte yurt dışında yerleşik bir aracı hizmet sağlayıcı üzerinden sözleşme yapan veya sipariş alan hizmet sağlayıcılar faaliyetlerine başlamadan önce ETBİS’e kayıt olacak.

Söz konusu yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca 5 bin TL'den 20 bin TL'ye kadar idari para cezası uygulanacak. Ayrıca, elektronik ticaret ortamında sınır ötesi elektronik ticaret gerçekleştirilmesi halinde ülke ve ödeme yöntemi bazında bu ticaretin yıllık hacmine ilişkin bildirimler her yıl Mart ayı sonuna kadar yapılacak.

Pazar yeri kullanan işletmelerin kayıt yükümlülüğü yok

Tebliğ uyarınca gerçek kişiler tarafından yapılacak kayıt ve bildirimler kendileri veya yetkili temsilcileri, tüzel kişiler tarafından yapılacak bildirimler ise yetkili temsilcileri tarafından www.eticaret.gov.tr üzerinden ETBİS’e yapılacak. Ancak aracı hizmet sağlayıcı olarak nitelediğimiz e-ticaret pazar yerleri bünyesinde faaliyet gösteren dükkan sahiplerinin sadece bu şekilde e-ticaret yapıyorlarsa kayıt yükümlülüğü bulunmadığını da ekleyelim.

ETBİS'e kayıt sırasında, e-ticaret faaliyetinde bulunan işletmelerin sicile kayıtlı olup olmadığı ve sanal pos bilgilerinin doğruluğu sistem aracılığıyla teyit edilecek. ETBİS’e kaydolan ve bildirimde bulunan işletmelerin internet adresleri ile Bakanlıkça gerekli görülen diğer bilgilerin “www.eticaret.gov.tr” adresinden yayınlanacağını da belirtelim. Kısacası eğer ceza yemek istemiyorsanız 31 Aralık 2017 tarihine kadar Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi'ne kayıt olmanı gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.