Facebook Watch'a Pre-Roll reklam modeli geliyor

Facebook Watch'a Pre-Roll reklam modeli geliyor

2013 yılında basına sızan Facebok Video reklam stratejisi ile birlikte Facebook'un video reklamlar tarafında YouTube'a rakip olmak istediği ortaya çıkmıştı. Bu yıl ise Facebook, Pre-Roll reklam modelini video platformu olan Watch'ta devreye alacağını duyurdu. Şimdilik Pre-Roll reklamlar Haber Kaynağı'na düşmeyecek. Ancak Watch kullanıcılarını sıkıcı bir deneyim bekliyor diyebiliriz.

Şimdiye kadar video üreticilere düzenli olarak ödeme yapan Facebook'un Pre-Roll sistemine geçmesi biraz şaşırtıcı. Facebook'un Video Departmanı Başkanı Fidji Simo ise Live News Feed yayıncılarına verilen direkt destekleri yenilemeyeceklerini ifade etti. Basında yer alan haberler de bu açıklamayı destekler nitelikte. Facebook, 140 yayıncı ve ünlüyle yapılan 50 milyon dolarlık sözleşme de dahil olmak üzere bir çok anlaşmanın yenilenmesini durduruyor.

Simo bu konuda: "Bir çok anlaşma geçici olmak üzere yapılmıştı. Bir süredir içerikler için finansman sağlıyoruz. Bunun için yeni bir format geliştirmemiz gerektiğini düşündük ve yayıncılara o içeriğin nasıl işe yarayacağını göstermek için yardım etmeyi denedik." dedi.

Facebook, Watch'da yer alan şovlar için yakın zamanda bir çok ön ödeme anlaşması imzaladı. Üstelik bu anlaşmalar içinde bir takım Canlı şovlar da yer alıyor. Simo'nun açıklamasına göre BuzzFeed'in watermelon rubber band gibi canlı şovlar gelecek yılın ilk aylarına kadar devam edecek ancak yenilenmeyecek.

Üstelik Facebook, Live News Feed yayıncılarını markalı içerik sponsorluklarına ve yayın ortasına alınan (mid-roll) reklamlara yönlendiriyor. Fakat bunlar için videoların en az 3 dakika olması ve araya koyacakları reklamların 1 dakika uzunluğunda olması gerekiyor. Eski kurallara göre ise video en az 90 saniye reklamlar ise en az 20 saniye olmak zorundaydı.

Yine de Facebook'un yaptığı her güncelleme video üreticiler için o kadar da olumsuz değil. Facebook dün aynı zamanda Watch'daki video şovlarının News Feed'deki varlığını öne çıkaracağını da açıkladı. Böylece içerikler düzenli olarak görüntüleme elde edebilecek. Üstelik şovun kendisini izlememiş ya da şova abone olmamış ancak şovu üreten sayfanın takipçisi olan kullanıcılara da gösterilecek. Böylece Facebook daha iyi şovlar geliştirebilecek. Facebook amacının daha az şova daha fazla bütçe ayırmak olduğunu ifade ediyor.

İçerik üreticilere verilen bütçenin kesilmesi, bir anlamda içerik üreticileri etkileşim için daha yaratıcı olmaya itecektir. Facebook, Watch'ın daha kaliteli ve viral içeriklerden oluşan bir ürün olması için bu adımı atmış olabilir. Ne de olsa üreticiler artık gelir elde etmek için etkileşim almak zorunda.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.