Facebook'un yeni "Greetings" butonu ile "Poke" geri mi dönüyor?

Facebook'un yeni

Facebook, geçtiğimiz Temmuz başında ABD'de bazı kullanıcıların kullanımına açılan Merhaba butonu için yeni özellikler test ediyor. Bu yeni özellikleri Greeting (selam) adı altında toplayan şirket, kullanıcılarına Merhabanın yanı sıra hug (sarıl), wink (göz kırp), poke (dürt) ya da high-five (çak bir beşlik) seçeneklerini sunuyor.

Daha önce Merhaba seçeneğinin kullanıcılar tarafından pek de hoş karşılanmadığını hatırlatalım. Açıkçası "Poke" un kalkmasıyla tanımadıkları insanların ilgisinden kurtulan bir çok kullanıcının yüzü biraz olsun gülmüştü. Ancak "Merhaba" durumu biraz daha karışık hale getirdi. Öyle ki; kullanıcılar arkadaş olmadıkları kişileri eklemeye çalışırken ya da profillerinde göz gezdirirken yanlışlıkla "Merhaba" demeye bile başladı.

"Poke"un geri dönmesiyle yaşanacakları tahmin etmek çok da zor değil. Tıpkı beğen tuşuna bastığınızda ortaya çıkan  İfadeler'de olduğu gibi Selam, Merhaba butonuna uzun süre bastıktan sonra ortaya çıkacak. 5 farklı seçenek arasından tercih ettiğiniz selam ise kullanıcıya bildirim olarak düşecek. Dolayısıyla bu özellikle birlikte tanımadığınız kişilerden gelen göz kırpma ve dürtme bildirimleriyle karşı karşıya kalmanız olası. Tabi o zamana kadar birini stalklarken o tuşlardan birine basmış olmanız da ihtimal dahilinde.

Gelen bildirimlerden birine bastığınızda ise doğrudan o kişinin profiline yönlendiriliyorsunuz. Profil üzerinden de aynı şekilde size yollanan selama cevap verebiliyorsunuz. İşte tam da o noktada yıllar öncesinde gerçekleşen "Geri dürt!" deneyimi Facebook'ta yeniden canlanıyor diyebiliriz. Sonrasında ise ardı arkası kesilmeyen bir döngüye girmeyi göze alıyorsunuz.

Facebook'un kendini güncel tutmak ve bir şekilde genç kitleyi tekrar yakalamak istediğini hepimiz biliyoruz. Ancak bunun yolu Facebook için genelde kopyalamaktan geçiyor. Bu noktada yeni bir şeyler yapmak için harekete geçen Facebook'un eski özellikleri yeniden düzenleyerek hayatımıza sokması bir anlamda üzücü. Bu özellik henüz test aşamasında olsa da konu "Poke" olduğunda bir çok kullanıcının verebileceği tepki oldukça açık:

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.