İstanbul’un yeni taksi platformu iTAKSi ile taksi çağırmak artık mümkün
Mobil

İstanbul’un yeni taksi platformu iTAKSi ile taksi çağırmak artık mümkün

İlk olarak geçtiğimiz Mayıs ayında karşımıza çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin taksi platformu olan iTAKSi, bugün itibariyle kullanıma sunuldu. Türkiye İnovasyon Haftası etkinlikleri kapsamında iTAKSi uygulamasının detaylarını paylaşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, iTAKSi platformunun şu an için 4 bin taksi tarafından kullanıldığını açıkladı.

İstanbul'un yerli ve milli akıllı ulaşım sistemi mottosu ile karşımıza çıkan iTAKSi, taksilerin kontrol merkezleri ile izlenebilmesi, yönlendirilebilmesi ve koordine edilmesini hedefliyor. Tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen iTAKSi uygulaması, şu an itibariyle Android ve iOS platformları için ücretsiz olarak kullanıma sunuldu.

Webrazzi okuyucularının yakından tanıdığı BiTaksi ile benzer bir çözüm sunan iTAKSi, BiTaksi'den farklı olarak Uber benzeri otomobil seçenekleri sunuyor. Normal ticari taksiler olan sarı taksiler, elektrikli turkuaz taksiler ve lüks yolculuklar için siyah olmak üzere toplamda 3 seçenek sunan taksi servisi, deniz taksi çağırmak için de kullanılabilecek. Tabii ki bu seçeneklerin farklı fiyatlar sunduklarını da belirtelim.

3 farklı otomobil seçeneği

Sarı taksinin açılış ücretinin 4, turkuaz taksinin açılış ücretinin 4,60 ve son olarak siyah taksinin açılış ücretinin 8 TL olduğunu ekleyelim. Sarı taksi için minimum ücret 10 TL iken turkuaz takside 11,50, siyah taksi de ise 20 TL. Yolculuk hesapla özelliği sayesinde taksi çağırmadan ücret tahmini de yapabilen uygulama, 3 farkı ödeme yöntemi sunuyor.

Nakit, kredi kartı ve İstanbulkart ödeme seçenekleri sunan iTAKSi, şoförlere puan verilmesine de olanak sağlıyor. Bugüne kadar uygulamanın yayınlanmamasına rağmen 4 bini aşkın takside kullanılan iTAKSi, güvenli bir yolculuk vadediyor. iTAKSi'de sadece ruhsatta kayıtlı şoförlerin direksiyon başında olabileceğini ekleyelim. Böylelikle korsan araçların ve şoförlerin önüne geçilecek.

iTAKSi kullanacak olan taksiler bir tablet, iki yönlü kamera ve panik butonuna sahip olmak zorunda. Bu ekipmanların İstanbul Belediye'si tarafından temin edildiğini de belirtelim. Platformu kullanacak olan taksiler yapılacak yolculuk başına İstanbul Belediye'sine komisyon ödeyecek. Platformu kullanan taksicilerin uygulama haricinde yoldan müşteri almalarının veya rakip başka bir platformu kullanmalarının önünde herhangi bir engel olmadığını da paylaşalım.

Yaptığı açıklamalarda komisyon konusuna da değinen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, platformu kullanacak olan taksicilerin ilk iki ay boyunca komisyon ödemeyeceğini de duyurdu. iTAKSi uygulamasının kullanıcı deneyimi açısından oldukça başarılı bir iş çıkardığını da belirtelim. Dilerseniz iTAKSi uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar (14)
 1. Bay Kemal Bay Kemal

  app yapmak kolay da devam ettirebilmesi zor hayirlisi olsun diyelim basarilar diliyoruz bitaksinin işi zorlaştı bence

 2. neden boyle birsey yapma geregi duydularki, amac nedir?

  1. uber tehditi olmalı

  2. Pastadan pay almak işte. En azından piyasayı da hareketlendirir, rekabet olur.

  3. Rekabetten pay almak: para kazanmak.

 3. BİTAKSİ GAYET BAŞARILI, MESELE YERLİ VE MİLLİ OLMAKSA BİTAKSİ'DE YERLİ VE MİLLİ. BENCE BURADA BİR RANT VAR, PEŞKEŞ VAR. BİTAKSİ HALİHAZIRDA 5 SENEDİR VAR OLAN BİR FRİMA VE GİTTİKÇE DAHADA İYİ HALE GELİYOR. İTAKSİ'YE NE GEREK VARDI?

  1. Elbeye Elbeye

   +1

 4. Seda Altun Seda Altun

  "Ne gerek var" yaklaşımı konuya tüketici tarafından bakılırsa, çok yanlış. Ne kadar yoğun bir rekabet olursa, o kadar ulaştığımız hizmetin fiyat/performans oranı artar. İBB'nin bir kamu kurumu olması tarafından bakacak olursak da, bir kamu kurumu olarak operasyon ne kadar kârlı olursa o kadar kamu faydası oluşur diye düşünüyorum. Kendilerine başarılar diliyorum, tabii ki BiTaksi'ye ve pazardaki diğer yerli rakiplere de. "Yerli ve milli" vurgusunu önemsiyorum, özellikle ülke içindeki değerlerin pazar yeri paltformunun yurt dışı menşeili olması hem vergi noktasında hem de GSMH tarafında kaybeden tarafta olmamıza yol açıyor, buna yönelik kamu ya da özel sektörde geliştirilen inisiyatiflerin daima yanındayım.

 5. "Ne gerek vardı" diyenlerin çoğu teknoloji blogu tutuyor.

 6. İtaksi'nin pazara girmesi rakiplerinin diğer büyükşehirlere açılmasını sağlar dolaylı olarak bizlerde kurtulabiliriz belki bu taksi yapısından.

 7. İşin iç yüzü asla açıklanmıyor. İtsksinin taksi sahipleriyle yaptığı sözleşme ile taksilerin tekelci bir zihniyetle %6 kar ortağı olunuyor. Hiç bir bedel ödemeden üstelik. Uygulamayı belediyenin değil plaka sahiplerinin üye olduğu iteo yapmalıydı. Tekelci uygulamalara hayır.

 8. Arda Çetin Arda Çetin

  Bitaksi’ye elbette rakip çıksın, hatta çıkmalı. CepTaksi çıksın, AloTaksi çıksın fakat bunlar girişimciler tarafından çıksın; belediyeler tarafından değil!

  Hem belediye bunca haksız rekabete rağmen benim işime rakip iş yapacak. Hem de gelip benden tabela vergisi, çöp vergisi alacak?! O halde bir girişimci de belediyeye rakip çıkıp, tabela vergisi toplamaya başlasın, olur mu?

  Gerek ulusal gerekse yerel yönetimlerimiz ülkemize girişimcilere destek olmak istiyorsa bunun daha güzel örnekleri var. Kadıköy Belediyesi’nin Kadıköy’de birlikte çalışma ve paylaşma ortamı yaratmak amacıyla oluşturduğu Idea Kadıköy bu örneklerden biri. Bir diğer örnek ise yine Kadıköy ve Kartal Belediyeleri’nin ortaklaşa oluşturduğu TAK (Tasarım, Araştırma, Katılım) adlı kentliler, tasarımcılar, gönüllüler, öğrenciler ve destekçilerin ulusal ve uluslararası işbirlikleri kurarak fikir ürettikleri ve ürünlerini kamuoyu ile paylaştıkları yenilik ve yaratıcılık mekanı.

  Ulusal ve yerel yönetimlerin bu zamanda (birlik ve beraberlik içinde olmamız gereken şu günlerde) köstek değil, destek olması gerekiyor…

  https://ardacetin.org/girisimci-bireyler-vs-belediyeler/#.Wiv8TEtx2u4

 9. İtaksi'ye ait olan taksi içerisindeki cihazın ortam seslerini kaydettiği söyleniyor.Geç hizmete alınmasının sebebinin de bir hukuk bürosu ve avukatın bunu yargıya taşıması olduğu iddia ediliyor. Doğru mudur?

 10. Proje başarısız ibb ye yakışmıo altyapı çalışmaları degersiz reklam yok. bence vizyonu olan yöneticilerle çalışılmalı sadece teorik bilgi ile bu işler yürümez sahadan yöneticide almalı