İstanbul'un yeni taksi servisi: iTAKSi

Ülkemizde Uber, BiTaksi, Olev, Yolo ve Careem gibi servislerin kullanımının artmasıyla birlikte günden güne azalan ulaşım sorununa yeni bir çözüm de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) geldi. Geçtiğimiz günlerde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Akıllı Şehirler fuarında konuşma yapan İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İstanbul'daki tüm taksilerde kullanılacak iTAKSi uygulamasının detaylarını paylaştı.

BiTaksi benzeri bir mantıkla çalışacak olan iTAKSi, mobil uygulama üzerinden en yakındaki taksiyi çağırmak için kullanılacak. Taksi yolculuklarını daha güvenli bir hale getirmeyi amaçlayan iTAKSi, ilk etapta 4 bin taksiye sonrasında ise İstanbul'daki tüm taksilere uygulanacak.

Açıklamasında iTAKSi uygulaması ile sisteme kayıtlı araçların bir merkezden takibini yapmak, çağrı merkezi sayesinde vatandaşımızın taksiye daha hızlı ulaşabilmesini sağlamak, boşta gezen araçlarının sayısını azaltarak trafiği rahatlatmak ve ulaşımı erişilebilir hale getirmek için çalışmaları başlattıklarını ileten Baraçlı, iTAKSi servisine dahil olan taksilerde ödeme yöntemi olarak İstanbul kartın kullanılabileceğini de ekledi.

iTAKSi uygulamasını Türk mühendisler tarafından yerli yazılım kullanılarak hayata geçirildiğini de ekleyelim. Sistemdeki tüm araçların aynı segmentte olmayacağını da belirtelim. Segmentlerine göre farklı renklere sahip olacak olan taksilerin bazılarının ücret tarifeleri de farklı olacak.

Sarı, siyah ve turkuaz renklerine sahip olacak olan iTAKSi araçlarından, sarı olanlar normal, turkuaz (elektrikli) olanlar ise üst segment araçları temsil edecek.iTAKSi sayesinde boşta gezen taksileri azaltmak istediklerini belirten Baraçlı, taksicilerin yakıt ve zaman tasarruf ederek çok daha kolay müşteri bulabileceklerinin altını çizdi.

https://www.youtube.com/watch?v=ktN80DjPtkc&feature=share

İstanbul kartla ödeme imkanı

Çeşitli özelliklere sahip olacak olan iTAKSi araçlarında, panik düğmesi, güvenlik kamerası, GPS ve navigasyon desteği bulunan tablet gibi yenilikler bulunacak. Diğer servislerde de olduğu gibi yolculuk öncesi tahmini ücret hesaplaması yapabilecek olan iTAKSi, İstanbul kartın yanı sıra kredi kartı ile de ödeme kabul edebilecek.

Taksi çağırmanın yanı sıra ileri tarihli veya düzenli olarak tekrarlanan rezervasyonlar yapabilme imkanı da sunan iTAKSi, kısa zaman içinde ülkemizin önemli taksi servislerinden olan BiTaksi'nin korkulu rüyası haline gelebilir. Son olarak sistemin henüz kullanıma sunulmadığını ve tam olarak ne zaman kullanıma sunulacağıyla ilgili bir bilgi paylaşılmadığını da ekleyelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.