İstanbul'un yeni taksi servisi: iTAKSi
Mobil

İstanbul'un yeni taksi servisi: iTAKSi

Ülkemizde Uber, BiTaksi, Olev, Yolo ve Careem gibi servislerin kullanımının artmasıyla birlikte günden güne azalan ulaşım sorununa yeni bir çözüm de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) geldi. Geçtiğimiz günlerde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Akıllı Şehirler fuarında konuşma yapan İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İstanbul'daki tüm taksilerde kullanılacak iTAKSi uygulamasının detaylarını paylaştı.

BiTaksi benzeri bir mantıkla çalışacak olan iTAKSi, mobil uygulama üzerinden en yakındaki taksiyi çağırmak için kullanılacak. Taksi yolculuklarını daha güvenli bir hale getirmeyi amaçlayan iTAKSi, ilk etapta 4 bin taksiye sonrasında ise İstanbul'daki tüm taksilere uygulanacak.

Açıklamasında iTAKSi uygulaması ile sisteme kayıtlı araçların bir merkezden takibini yapmak, çağrı merkezi sayesinde vatandaşımızın taksiye daha hızlı ulaşabilmesini sağlamak, boşta gezen araçlarının sayısını azaltarak trafiği rahatlatmak ve ulaşımı erişilebilir hale getirmek için çalışmaları başlattıklarını ileten Baraçlı, iTAKSi servisine dahil olan taksilerde ödeme yöntemi olarak İstanbul kartın kullanılabileceğini de ekledi.

iTAKSi uygulamasını Türk mühendisler tarafından yerli yazılım kullanılarak hayata geçirildiğini de ekleyelim. Sistemdeki tüm araçların aynı segmentte olmayacağını da belirtelim. Segmentlerine göre farklı renklere sahip olacak olan taksilerin bazılarının ücret tarifeleri de farklı olacak.

Sarı, siyah ve turkuaz renklerine sahip olacak olan iTAKSi araçlarından, sarı olanlar normal, turkuaz (elektrikli) olanlar ise üst segment araçları temsil edecek.iTAKSi sayesinde boşta gezen taksileri azaltmak istediklerini belirten Baraçlı, taksicilerin yakıt ve zaman tasarruf ederek çok daha kolay müşteri bulabileceklerinin altını çizdi.

https://www.youtube.com/watch?v=ktN80DjPtkc&feature=share

İstanbul kartla ödeme imkanı

Çeşitli özelliklere sahip olacak olan iTAKSi araçlarında, panik düğmesi, güvenlik kamerası, GPS ve navigasyon desteği bulunan tablet gibi yenilikler bulunacak. Diğer servislerde de olduğu gibi yolculuk öncesi tahmini ücret hesaplaması yapabilecek olan iTAKSi, İstanbul kartın yanı sıra kredi kartı ile de ödeme kabul edebilecek.

Taksi çağırmanın yanı sıra ileri tarihli veya düzenli olarak tekrarlanan rezervasyonlar yapabilme imkanı da sunan iTAKSi, kısa zaman içinde ülkemizin önemli taksi servislerinden olan BiTaksi'nin korkulu rüyası haline gelebilir. Son olarak sistemin henüz kullanıma sunulmadığını ve tam olarak ne zaman kullanıma sunulacağıyla ilgili bir bilgi paylaşılmadığını da ekleyelim.

Yorumlar (25)
 1. "günden güne azalan ulaşım sorunu" ilginç!

 2. Yemeksepeti'de yapacaklar mı çok merak ediyorum, zaten bir işi oldukça iyi yapan biri varken neden exit potansiyeli yüksek bir girişime bunu yapıyorlar anlamıyorum. Bir de devlet bu tabi ki haksız rekabet ile girecek ama içim rahat fen işleri müdürlüğü ile startup yürümez...!

  1. exit potansiyeli yüksekmiş, algı operasyonu yapmayın, hele de bitaksi nin onca sorunundan sonra exit yapması çok zor.

   1. algı operasyonu derken hayırdır parti mi kuruyoruz. Bunca sorun dediğiniz her türlü pazaryerinin yaşayacağı sorundur zaten bu adamlar platform sunuyor taksi kullanmıyor. Sorun yaşanır sistemden atarlar, ben bugün istanbulda taksilerden nefret etmiş biri olarak bitaksi sayesinde kaliteli adamlarla yolculuk yapabiliyorum. Burada beni bitaksi fun'ı yaptınız ya size de helal olsun =))

  2. "zaten bir işi oldukça iyi yapan biri varken neden exit potansiyeli yüksek bir girişime bunu yapıyorlar anlamıyorum" iyi google varken biz hiçbir şey yapmayalım ne kadarda basit düşünüyorsunuz ya bu nası bi kafadır arkadaş mercedes var diğer tüm firmalar kapansın , yok böyle mantık, çeşitlilik rekabet kaliteyi ucuzluğu getirir bu laf size yeter

  3. Adamin fen isleri yada baska bir yerde calismasi, mesleginin o olmamasi onemli degil. Onemli olan vizyon. Girisimcilerin cogu muhendis degil isletmeci, yazilimlari baskasina yaptırıp kendileri isletiyor. Sizin mantikla bununda olmamasi lazim

  4. Sağlam saçmalamışsın. Biz buna "rekabet" diyoruz.

   1. buna "haksız rekabet" diyoruz yukarıdaki zeki türk gençliği.

    isterseniz rekabet kurumunun sitesinde aratabilirsiniz tanımını : "....rakiplerinin marka ya da ürünlerini taklit etme....."

 3. İbrahim Kavakli İbrahim Kavakli

  Taksicilerin bir kısmı bu durumdan rahatsız olur, İstanbul taksileri buna hazır değil. Umarım sağlıkla tüm taksilere uygulanır.

 4. Flashpointrk Flashpointrk

  Yerli yazılım ne ola ki?

 5. acaba bitaksi rezaletinin bir kurmaca, ayarlanmış bir facia olduğundan kıllanmalı mıyız

 6. Gezilecek Yerler Gezilecek Yerler

  ehliyeti olana takside emanet edilmeyeceğini de belirtmeli.

 7. Tebrik ediyorum. Belediyelerin artık bu gibi hizmetleri verdiğini görmek mutlu ediyor.Bisiklet yollarına ağırlık vermenizi de rica ediyorum. Teşekkülerimle

 8. Vakti zamanında, 2005 li yıllarda okullara yazılım geliştiren firmalar vardı, okullara web sitesi, öğrenci takibi, bordro uygulaması gibi uygulamalar satıyorlardı, sonra eokul çıktı ve hepsi firmalarını kapatmak zorunda kaldı,

  Şimdi görüyorum ki devlet, girişim firmalarına da el atmaya başlamış, bir yandan KOSGEB, TUBITAK gibi teşviklerle girişimcileri destekliyor, bir yandan da aklına yatan projelerin kopyasını yapıyor, tabi bu sadece bir ön yargı, umarım böyle olmaz, çünkü bunun bir tık ötesi de devletin yaptığı bu uygulamaların tekrar özel sektöre geri satılması, muhtemelen de yabancı sermaye olarak, işin daha ilginci ise yabancıya sonradan satılması muhtemelen uygulamaları yapan firmaların vergi bahanesiyle ülkedeki faaliyetlerine son verdirilmesi ise cabası,

  TUBITAK ın desteklediği projelerden bir örnek;

  https://www.biyolojigunlugu.com/odul-alan-deney-ayet-okunmus-fasulye-tubitak-bilim-fuari-projesi/

  Son olarak, ben bitaksi ye rakip gelmesine karşı değilim, gelsin, hatta daha fazla olsun, çünkü iyi projeler tek elde olduğumda bir süre sonra fiyatları aşırı şekilde yükseltip alım gücünü düşürebiliyorlar, yalnız devletin bunu yapması ister istemez düşündürüyor biraz.

  1. Çok güzel bir tespit doğrusu,

   En güzeli aslında kuluçka merkezleri ama kuluçka merkezleri de çoluk çocuğa yatırım yapıyor, 20.000 TL harçlık veriyorlar, akşam partide kop kop, sonra proje yalan oluyor, ekip te dağılıyor, daha değerli projelerin kendi yağında kavrulmaktan başka çareleri kalmıyor,

   Şans diyorum artık..

 9. Ahmet Arslan Ahmet Arslan

  Zaten belliydi bunu yapacakları. Bu sebepten über araçlarına cezalar yazdılar. Ama şundan eminim devlet memuru kafası eninde sonunda bu işi çözemez.

  Yine de yapılmaması gereken bir hamleydi, sen belediyesin ne işin var taksi startupıyla. Git evrak mühürle falan.. Uğraşma bu işlerle bırak adamlar girmişler pazara ne zorluklarla büyütmüşler işlerini yapsınlar.

 10. bitaksi nin alternatifinin çıkmış olması iyidir. rekabet iyidir kullanıcılar avantajlar çıkar. Darısı sektörde tekel olan yemeksepetinin başına

 11. John Doe John Doe

  Elektrikli araçların üst segment sayılması trajikomik bir olay. Bakış açısı tam ters

  1. Tesla neden pahalı?

   1. Serdar Karataş Serdar Karataş

    Çünkü 630 beygirlik Ferrari'yi 700 beygirlik tesla geçebiliyor.

   2. "bulut diye birşey varmış" diyenlerden ne bekliyorsun güzel hocam , bu araçlara benzin satamayacağız diye araç şarj istasyonlarındaki elektriğin kW sini normalin 3 katı sattıklarında çıkan eğlenceyi gör sen...

 12. Domain alım sürelerine bakıldığında "itaksi" daha öcne davramış gibi görünüyor,

  Fakat arama sonuçlarında "itaksi" diye arattığınızda en başta "bitaksi" çıkıyor ve "bitaksi" yi mi denemek istediniz diye uyarıyor :)

  1. Arama hacmi arttıkça düzelecektir.

 13. Önemli olan İstanbul'da taksicilerin ne kadarına entegre olacağı. İBB nin desteğiyle yaygınlaşırsa sektöre faydalı olabilir.