Kuveyt Türk'ün geliştiriciler için sunduğu API servisine detaylı bakış
Teknoloji

Kuveyt Türk'ün geliştiriciler için sunduğu API servisine detaylı bakış

Geçtiğimiz günlerde PSD2 uyumlu API (Uygulama Programalama Arabirimi) servisi, Kuveyt Türk ekibi tarafından yayına alındı.

Payment Services Directive (PSD) yani Ödeme Hizmetleri Kanunu Avrupa Birliği ülkelerinde ilk kez 2009 yılında yürürlüğe girdi. Kısaca hatırlatalım PSD aslında tüm bankaların yazılım sistemlerini belli standart üzerine kurulmasına imkan sağlamaktadır. Ödeme Hizmetleri Kanunu, ülkemizde 6493 sayılı kanun ile kabul edilmişti. Bu kanun ile iyzico, ininal gibi servislerin geliştirilmesine olanak sağlanmıştı.

Kuveyt Türk’ün hizmete sunduğu yeni API servisi kapsam bakımından Türkiye’de bir ilk. Bu yapı, PSD2 standartlarına uygun olan bankaların tek bir platform üzerinde birleştirilebilmesine olanak sağlayan bir yapı vadediyor. Geliştiriciler developer.kuveytturk.com.tr adresinden sisteme kayıt olarak yeni bir uygulama yaratabiliyorlar. Kuveyt Türk müşterileri hazırlanan uygulamaları kullanabilmek için Oauth ile bankaya giriş yaptıkları ekrana yönlendiriliyorlar. Uygulamaya verilen izin ile müşterinin hesap bilgileri, hesap hareketleri, kredileri, kredi taksitleri gibi işlemlere ulaşılabiliyor.

Servis üzerinde aynı zamanda para transferi işlemleri de yapılabiliyor. Para transferi işlemleri için kullanıcıların güvenliği düşünülerek transferi onaylamaları için SMS ile gönderilen şifrelerin uygulama üzerinde tanımlanacak alanlara girilmesi zorunlu. Servis içinden yapılacak para transferleri için IBAN, hesap numarası, müşteri adı ve cep telefonu numarası kullanılabiliyor.

Sistem üzerinde bulunan bazı yardımcı servisler de bulunmakta. Kredi hesaplama, Döviz kurları, Türkiye bankacılık sistemine dahil bankaların bilgileri, Kuvey Türk’ün banka şubeleri, ATM listeleri gibi servisler de kullanılabilir durumda.

Kuvey Türk, API Market’ine yeni servisleri de dahil etmeyi düşünüyor. Kredi kartı, banka kartı ve sanal kart listemele, kredi kartı borcu görüntüleme ve ödemesi, fatura işlemleri, cep telefonu kontör yükleme, türev işlemleri, sanal pos yönetim işlemleri gibi yenilikler yakın zamanda eklenilmesi düşünülen servislerden bazıları.

Geliştiricilerin heyecan duyduğu bu yenilikler ile ilerleyen dönemlerde diğer bankaların da bu sisteme dahil olacağını düşünüyoruz.

Yorumlar (8)
 1. Architecht Architecht

  Kuveyttürkü tebrik ediyorum her bankanın cesaret edebileceği birşey değil. Şimdi güzel fikir bulma zamanı :)

  1. Kendi kendinizi tebrik ettiginiz icin ben de sizi tebrik ediyorum

   1. Çağatay Akarsu Çağatay Akarsu

    Hiç güleceğim yoktu.. Ne kadar da doğru bir tespit.. Siz API geliştirseniz ne olur geliştirmeseniz ne olur ???

 2. Helal olsun, bizim yerli ve kodaman bankalarımız da burnumuzu tanıyıp işlem yapan abidik kubidik şeyler yapadursun..

 3. Bir çok banka API'larını sadece hackathonları için açıp sonra kapatıyor. Kuveyt Türk'ü, bu kadar geniş kapsamda API'ı hackathon dışında sunan Türkiye'deki ilk banka olduğu için kutlarım. Umarım diğer bankalar da yakında bu yola girerler :)

 4. Mehmet Nuri Öztürk Mehmet Nuri Öztürk

  Yıllardır beklenen hizmet, bu güzel proje için teşekkürler Kuveyt Türk !

 5. Enes Bahadir Dışbudak Enes Bahadir Dışbudak

  Kuveyt Türk Bilgi Teknolojileri 'nin yaptığı bu çalışma son derece güzel olmuş. Fintech ekosistemi açısından çok önemli bir geliştirme yapılmış. Çok tebrik ediyorum.

 6. Abdullah Abdullah

  tebrikler