Paradise Papers'ta Apple'ın 250 milyar dolara yakın vergi kaçırdığı iddia edildi

Paradise Papers'ta Apple'ın 250 milyar dolara yakın vergi kaçırdığı iddia edildi

Dünyaca en güçlü şirketlerin ve kişileri yatırımlarına yönelik bilgilerin sızdırıldığı Paradise Papers, Apple'ın canını acıtacak gibi görünüyor. Bermuda merkezli hukuk firması Appleby tarafından sızdırılan belgeler, Apple'ın vergi ödememek için 250 milyar dolarlık bir offshore kar elde ettiğini gösteriyor.

New York Times'ta yer alan habere göre,  belgeler Apple'ın iki önemli İrlandalı yan kuruluşunun 2015'ten 2016 yılının başlarına kadar Jersey'deki Appleby ofisinden yönetildiğini ortaya koyuyor. Apple'ın  Bermuda ve Cayman Adaları gibi potansiyel vergi cennetlerini keşfettikten sonra Jersey'ı seçtiği iddia ediliyor. 

Ancak  ABD merkezli teknoloji devine göre,  Apple İrlanda, vergi yasalarını 2015'te değiştirdiğinde, İrlandalı iştiraklerinin ikametgahını değiştirme kararı aldı. Konuya yönelik İrlanda, Avrupa Komisyonu ve Birleşik Devletler'i bilgilendirdi.

Bir Apple sözcüsü  "Yaptığımız değişiklikler herhangi bir ülkedeki vergi ödemelerini azaltmadı" dedi. "Apple'da yasaları takip ediyoruz ve sistem değişirse uyacağız, küresel toplumun kapsamlı uluslararası vergi reformu ve çok daha basit bir sisteme yönelik çabalarına kesinlikle destek veriyoruz." dedi.

Apple'ın, Avrupalı yetkililerin "Double Irish" vergi yapısını çökertmeye başladıktan sonra yüzünü Jersey Adaları'na döndüğü belirtiliyor.  Bu vergi yapısında çok uluslu şirketlerin, bir İrlandalı yan kuruluşu aracılığı ile gelir elde etmesine izin veriliyor. Bu da elde edilen parayı vergi cennetinde bulunan başla bir İrlandalı yan kuruluşa aktarabilmesini sağlıyor.

Avrupa Komisyonu, Apple'ın 2003 yılından 2014 yılına kadar İrlanda'da yüzde 0.005 ile yüzde 1 arasında vergi ödediğini tespit etti.  Ancak İrlanda'nın kurumlar vergisi yüzde 12.5  olarak belirtiliyor.

Apple CEO'su Tim Cook, Komisyon'un Apple aleyhindeki kararının "tamamen politik saçmalık" olduğunu ve vergi oranlarının "yanlış bir sayı" olduğunu söylemişti.

Apple'dan açıklama

Konuya yönelik ise Apple'dan açıklama geldi.  Apple'a göre, şirket İrlanda, vergi yasalarını 2015'te değiştirdiğinde, İrlandalı iştiraklerinin ikametgahını değiştirme kararı aldı. Konuya yönelik İrlanda, Avrupa Komisyonu ve Birleşik Devletler'i bilgilendirdi. Açıklamada  "Yaptığımız değişiklikler herhangi bir ülkedeki vergi ödemelerini azaltmadı. Aslında, İrlanda'ya yapılan ödemelerimiz önemli ölçüde arttı ve son üç yılda 1.5 milyar dolar vergi ödedik- bu ülkede ödenen tüm kurumsal gelir vergilerinin yüzde 7'si.  Değişikliklerimiz ayrıca, Birleşik Devletler'e olan vergi yükümlülüğümüzün azaltılmamasını sağladı." denildi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.