Marketyo, Keiretsu Forum Türkiye'den 1.4 milyon TL yatırım aldı
Yatırım

Marketyo, Keiretsu Forum Türkiye'den 1.4 milyon TL yatırım aldı

Dünya’nın ilk hazır içerikli e-ticaret servis sağlayıcısı olma iddiasındaki Marketyo, Keiretsu Forum'dan 1.4 milyon TL yatırım aldı. Marketyo'nun bilinen ilk yatırımı olma özelliğindeki tura Keiretsu Forum üyelerinden ve Esor Investment’in ortaklarından Şevki Kuyulu'nun katıldığı bilgisi paylaşılıyor. Yatırımla birlikte Marketyo'nun küresel açılımı hızlanacak.

Hazır içerikli e-ticaret servis sağlayıcısı tanımını yeterince açıklayıcı bulmayanlar için Marketyo, her ölçekteki gıda perakendecisinin online olmasını sağlayan bir girişim. Şimdilik konum tabanlı bir tür arama motoru özelliğinde olan web sitesinde süper marketlerden kuru yemişçilere, kasaplardan fırınlara ve pastanelere çevre mahalledeki bütün esnafı görüntülemenizi sağlamayı amaçladığını görebiliyorsunuz. Bundan sonraki adımda ise gördüğünüz mağazalardan alışveriş yapmanız var. Marketyo'nun hedefi tüm bu mağazaların online alışverişe açılmasını sağlamak. Marketyo, bugün başta Ankara olmak üzere Türkiye'de belirli bölgelerde veriyor bu servisi.

Bu hedefle yola çıkan bir SaaS ve PaaS girişimi olarak tanımlanan Marketyo, büyük zincirleri herhangi bir yazılımcı/arka ofis personeli çalıştırmalarına gerek olmadan, ERP sistemlerine tam entegre olarak; web ve mobilde kendi markalarıyla online ticarete taşımayı amaçlıyor. Girişim, ölçeği daha küçük marketleri ise Marketyo Platformu'nda konumlandırıyor. Marketyo markalara ise kişiselleştirilmiş iletişim için aracılık etme iddiasında.

Türkiye ve Avrupa'da 20 bine yakın kullanıcıya ulaştı

Özer Fırat , Önder Fırat ve Gökçer Gökdal tarafından kurulan Marketyo'nun tüm bu dönüşüm ve aracılık hizmetleriyle, veri madenciliği , kişiselleştirme, yapay zeka ve IoT yeteneklerini geliştirme hedefi var. Gökçer Gökdal, yatırımla ilgili açıklamasında, "Ulaşacağımız zengin ve kaliteli data ile finansal güç sayesinde hayallerimizi gerçeğe dönüştürerek hem teknolojik hem de akademik alanlarda çok yakın zamanda birçok inovasyona imza atmış olacağız" diyor. Girişim, bu sayede son kullanıcılara  yaşam tarzlarına ve beğenilerine uygun kişiselleştirilmiş satın alma deneyimi yaşatmayı hedefliyor. Marketyo, Türkiye’de ve Avrupa’da şu ana kadar 20 bine yakın kullanıcıya on binlerce kez alışveriş deneyimi yaşattığını söylüyor.

Marketyo, Keiretsu Forum Türkiye’den aldığı yatırımı globale açılmak için kullanacak. Marketyo, Türkiye ve Avrupa’da yayılma, ABD'de ise pazara giriş çalışmalar yapacak. Girişim, bunların yanı sıra veri madenciliği, yapay zeka ve IoT teknolojilerini de geliştirmeye odaklanacak. Marketyo Türkiye'de Mahallem, yolluyo ve Gönder gibi girişimlerle rekabet ediyor.

Keiretsu Forum Türkiye, Marketyo yatırımı ile birlikte 24 girişime 26 turda 36 milyon TL’lik yatırım yapmış oldu.

Yorumlar (7)
 1. Alisch.me Alisch.me

  Arayüz ve kullanılan teknoloji çok kötü. 1.4 milyon TL fikir için güzel bir para ama site için hiç. Umarım daha profesyonel bir ekip tarafından elden geçirilsin.

  1. Gökçer Gökdal Gökçer Gökdal

   Merhaba Alisch.me. Zaman ayırıp sistemi incelemen ve yorumun için çok teşekkür ederim. Esnaf tarafının rewrite'ı spring boot ve microservice mimarisi kullanılarak bitmek üzere. Şu an incelediğin site MVP amaçlı geliştirdiğimiz bir arayüz. Yeni site angular 4 ve native ios/android app leri ile bir iki haftaya yayında olacak. Mesajın için çok teşekkürler. Sevgiler.

 2. Daha önce de bu tarz girişimler denendi, henüz başarıya ulaşabilen olmadı. Kaldı ki Ankara merkezli olduğu söylenen girişimin daha Ankara da toplam 12 mağazası bulunuyor. Daha lokalde başarıya ulaşamamış bir girişimin dünyaya açılması enterasan geldi. Bana göre rakipleri Getir, KapGel tarzı projeler hem ülkemizde hem yurtdışında olduğu düşünüldüğünde bana başarı zor geliyor.

  Umarım yanılırım, yolları açık olsun

  1. Mustafa Mustafa

   Bikoshu rakipler arasında unutmamak gerekir. Burası kanlı pazar. Allah yardımcıları olsun..

  2. Gökçer Gökdal Gökçer Gökdal

   Merhaba Ozi. Premium sitemimiz (SAAS) Belçika'da kullanılmaya başlandı. Almanya ve Hollanda'da ise iki yeni premium müşterimiz devreye alınmak üzere. Esnaf tarafında yakında globalize olmak adına süprizlerimiz olacak :) Güzel dileklerin için çok teşekkür ederim.

 3. Piyasada Getir var götür var diye girişimcilerin içleni karartacağınıza yapıcı eleştiriler yapın. Adamlar taa ABD'den yatırım ortağı buluyorlar bu bile çok büyük bir başarı ! Klavye kahramanlığı yapacağınıza siz de atılım yapın. Yolları açık olsun !

 4. Bu ürünle gerçekten yatırım alabiliyor olmaları business ve marketing in ne kadar iyi olduğunu gösterir. Tebrikler.